Co dělat, když vás trápí problémy s usínáním? Co se skrývá pod pojmem spánková hygiena? A jak získat dostatek melatoninu a serotoninu pro kvalitní spánek? Odpovídala MUDr. Marie Viková v úterý 29. 11. 2022 od 10.00.

Chat je uzavřený29.11.2022 10:00

MUDr. Marie Viková, praktická lékařka pro dospělé.

Kvalitní spánek alfou a omegou zdravého životního stylu. Co dělat, když vás trápí problémy s usínáním? Klidný a kvalitní spánek se pojí se spánkovou hygienou, co se pod tímto pojmem skrývá? L-Tryptofan: zdroj pro vznik melatoninu a serotoninu – látek, které nám pomáhají spát – kde jej lze získat? Je melatonin vhodný při problémech s usínáním? Odpovídala  MUDr. Marie Viková v úterý 29. 11. 2022 od 10.00.

MUDr. Marie Viková pochází z Vysočiny, vystudovala Karlovu Univerzitu, Lékařskou fakultu v Hradci Králové. Živí se jako všeobecná praktická lékařka pro dospělé. Momentálně je maminkou na plný úvazek. Miluje cestování, četbu, ráda sportuje.

Chat

  • DENMARK

    Je nejlepší spánek takový, který je bez budíku, tzn. je nejlepší spát dokud to jde?

  • Host chatu

    Milá (ý) Denmarku,
    většina pacientů dělá tu chybu, že do práce vstávají pravidelně po zazvonění budíku, a pospí si třeba i dvě tři hodiny navíc o víkendech a svátcích. Tento čas navíc považují za to nejlepší pro své tělo. Jednou měsíčně se tomu nedá nic vytknout. Jinak bych Vám doporučila snažit se usínat a vstávat přibližně ve stejný čas – plus minus půl hodiny.

  • ANTI

    Co si myslíte o léku Stilnox?

  • Host chatu

    Milá(ý) Anti,
    Stilnox, účinnou látkou zolpidem, patří mezi nebenzodiazepinová hypnotika. I přesto vídáme pacienty závislé na tomto medikamentu. Předepisuji jej v minimálním množství, v doporučených dávkováních a po zvážení všech rizik pouze na velmi omezenou dobu (max. 14 dní). Většinou v takových indikacích, než jej nahradím účinnějším a pro pacienta vhodnějším lékem. Rozhodně by se nemělo jednat o lék první volby k léčbě nespavosti.

  • SK

    Kdysi jsem byl hospitalizován v nemocnici - dětské oddělení - bylo mi 13 - a nemohl jsem jednou usnout - měl jsem úzkosti (ráno jsem pak nechtěl jíst), zdravotní sestra mi dala půlku nějakého léku na spaní, udělala dobře?

  • Host chatu

    Milý SK,
    zdravotní sestra vydala lék na indikaci lékaře, jistě to bylo na místě. Nemocniční oddělení je specifické prostředí. Nejenom léky, ale i spánek a strava napomáhají rychlejšímu uzdravení.

  • Radek

    Dobrý den.
    O spánkové hygieně se toho už hodně namluvilo a napsalo. Jen jaksi není možné v dnešní době všechna doporučení dodržet. Např. stres. Jak se ho zbavit před spaním? Nevím...
    Pomůžou prášky na spaní? A které? Děkuji.

  • Host chatu

    Milý Radku,
    nemusíte dodržet všechna doporučení. Stačí si vybrat a vyzkoušet taková, která na Vás budou fungovat. Někdo si jde zaběhat, někdo křičí v lese, někdo buší do polštáře. Já jsem si vytvořila vlastní rituál, který mi pomáhá usnout a odbourat stres, takové pravidlo pěti T – Ticho, teplo, tekutiny, tma a technika. Dopřeji si každý den alespoň 20 minut volného času určeného na zklidnění přetížené mysli – projdu se venku v přírodě (ticho), vyvětrám v ložnici (teplo), dám si bylinkový čaj (tekutiny), zatáhnu žaluzie (tma) a povypínám mobil, TV, ...(technika). Řídím se heslem: „Ráno moudřejší večera.“
    Podpořit své snažení můžete bylinnými čaji, případně volně dostupnými přípravky. (Vyzkoušený mám Barnys Hypnox L- tryptofan). Léků na podporu spánku existuje celá řada, o výběru toho nejvhodnějšího se poraďte se svým praktickým lékařem.

  • Jana

    Byliny na dobrý spánek u mnê nefungují. L- tryptofan zakoupený v lékarně také nic moc...
    Existuje nêjaká nenávyková látka upravující spánek?

  • Host chatu

    Milá Jano,
    asi Vás zklamu, na všechno, co nás obklopuje, si můžete vytvořit návyk. V léčbě nespavosti je ovšem důležité začít s takovými přípravky, u nichž krátkodobé užívání nevede ke vzniku závislosti.

  • Eva

    Jakou pomoc mi může nabídnout spánková laboratoř? Musí mě doporučit lékařka nebo se mohu objednat sám?
    Nebo existuje nějaká jiná alternativa pro diagnózu kvality spánku?

  • Host chatu

    Milá Evo,
    spánková laboratoř slouží k diagnostikování poruch spánku, např. spánkových apnoí, obstrukčnímu syndromu a dalších. Obě možnosti objednání připadají v úvahu – volila bych tu na základě doporučení Vašeho praktického lékaře. Probere s Vámi vaše návyky, možnosti terapie a případně Vám vydá doporučení. To obsahuje Vaši podrobnou anamnézu, nemoci se kterými se léčíte, léky, alergie, případně laboratorní výsledky. Můžete se objednat i sama. Počítejte ovšem s tím, že na některých pracovištích nejprve před samotným vyšetřením vyplníte dotazníky, aby lékař zjistil Vaše návyky a zlozvyky. Je možné, že Vám doporučí místo vyšetření spánkovou poradnu.
    Alternativou pro získání základního přehledu o Vašem spánku mohou být „chytré hodinky“.

  • Adkul

    Mám mnoholeté potíže s přerušovaným spánkem a sklon chodit spát až k ránu, který se snažím omezovat. Po probuzení se cítím podstatně hůř než před usnutím (kromě únavy pociťuji i tenzní bolest hlavy). Vstávaní mi zabere i víc než dvě hodiny. O několik hodin později přichází odpolední únava a těžko zvladatelná potřeba lehnout si.

    V minulosti jsem bez pozorovatelných účinků užíval AD (Esprital, Sertralin) a vyzkoušel jsem i anxiolytikum Lexaurin, které zafungovalo rychle a velmi efektivně, ale už po dvou až třech dnech jsem si musel začít podstatně zvyšovat dávky, takže jsem od dalšího užívání raději upustil.

    Jsou takové potíže ojedinělé nebo se s nimi lékaři setkávají běžně?
    Považujete je za (alespoň částečně) řešitelné, nebo byste mi spíš doporučila usilovat o invalidní důchod?

  • Host chatu

    Milá (ý) Adkule,
    celkem často se setkáváme s těmito chronickými potížemi. Léků ovlivňujících spánek existuje celá řada, ať už ze skupiny hypnotiky, sedativ, anxiolytik nebo antidepresiv. Možná jste ještě nevyzkoušel preparát, který Vám sedí. Zastávám názor, že léčit bychom měli příčinu nemoci. Invalidní důchod Vaše potíže nevyřeší. Poraďte se se svým praktickým lékařem, nebo zkuste navštívit odborníka ve spánkové poradně.

  • DENMARK

    Jaký je lék HYNPOGEN?

  • Host chatu

    Hypnogen obsahuje účinnou látku – zolpidem. Patří mezi hypnotika, léky na předpis lékaře. Rozhodně se by se nemělo jednat o 1. volbu léčby insomnie.

  • Ladislav R.

    Dobrý den, hůře se usíná a spí, když se lidé trápí nějakými výčitkami, zlostí, hořkostí, závistí, myšlenkami na pomstu apod. Je potřeba naučit se odpouštět, nebýt sobečtí, ale být přejicní, nelitovat se, ale naopak být vděčni za dobro, které v životě máme - například že máme co jíst, máme si co obléknout, že máme přátele, že je v naší zemi mír... Paní doktorko, co si o tom myslíte?

  • Host chatu

    Milý Ladislave,
    souhlasím s Vámi, máte naprostou pravdu. Psychická pohoda je základem zdraví.

  • Markéta P.

    Dobrý den, chtela bych se zeptat, mam problemy s usinanim, navic se v noci budim. Rada bych vyzkousela nejake doplnky stravy, ale nevyznam se v nich. Doporucila byste mi nejake?

  • Host chatu

    Milá Markéto,
    co se týče doplňků stravy, doporučuji začít s takovými, které obsahují přírodní látky a bylinky. Na trhu najdete mnoho druhů, vždy je ale dobré projít si složení. Kromě bylinek dopomáhá k dobrému spánku také hořčík a vitaminy B6 a B12. Snižují stres a celkové napětí v těle. Za sebe můžu doporučit třeba Barny´s HypnoX L-tryptofan + bylinky. Kromě 6 druhů bylinek ve vyváženém množství obsahuje i přírodní látku L-tryptofan. L-tryptofan slouží jako zdroj pro vznik melatoninu a serotoninu – látek, které nám pomáhají spát. Naopak nedoporučuji užívat hypnotika ani přípravky s melatoninem, pokud se neporadíte se svým lékařem.

  • Filip

    Dobrý den, rád bych nějak podpořil lepší spánek, ale nechci do sebe cpát nic nezdravého. Můžou mi pomoct jenom bylinky? Jaké a jak je užívat?

  • Host chatu

    Dobrý den, Filipe,
    bylinky určitě se spánkem pomoci dokážou – mezi ty nejužitečnější patří třeba meduňka lékařská, kozlík lékařský, chmel otáčivý, třezalka tečkovaná nebo levandule lékařská. Samostatně dávkované bylinky ale nejsou vždy úplně vhodné. Při jejich užívání se poraďte s praktickým lékařem nebo alespoň s lékárníkem, neboť některé bylinky interagují s léky a vytváří v těle toxické metabolické produkty. Pomoci mohou různé bylinné čaje – často jsou označené přímo jako čaje na podporu spánku, na zklidnění organismu nebo na uklidnění nervů. Bát se nemusíte ani bylinek ve formě tabletek, ve kterých mohou být přidány další zcela přírodní látky – třeba L-tryptofan. Ten je zdrojem neurotransmiteru serotoninu sloužícího pro tvorbu hormonu melatoninu. Podílí na kvalitním spánku, zklidnění mysli a zbavuje tělo úzkosti. Takovým volně dostupným doplňkem stravy je např. Barny´s HypnoX L-tryptofan + bylinky.

  • JanaBlaz

    V noci se často budím a nemůžu spát, kamarád mi doporučil brát melatonin. Našla jsem ho pouze online, ale v mé oblíbené lékárně ho nemají. Kde ho seženu?

  • Host chatu

    Milá Jano,
    melatonin ovlivňuje spánek a cirkadiánní rytmy, takže jeho pravidelné doplňování, především ve vyšším věku, výrazně napomáhá spánku. Nicméně, přípravky s melatoninem patří mezi léky a měly by být dostupné pouze na lékařský předpis, realita je bohužel jiná a tyto produkty jsou v mnoha lékárnách a jejich e-shopech běžně k dostání. Melatonin má totiž celou řadu nežádoucích účinků, mezi ty nejčastější uveďme cefaleu, abnormální sny, ospalost a poruchy koncentrace. Nesmí se podávat pacientům s autoimunitním onemocněním, těhotným a kojícím ženám, rovněž by se neměl podávat dětem. O vhodnosti užívání melatoninu se proto vždy poraďte se svým praktickým lékařem, protože některé léky v kombinaci s melatoninem interagují a navzájem zvyšují nebo snižují svůj účinek. Proto doporučuji ze začátku spíše volně dostupné přípravky na přírodní bázi. Vhodný je třeba Barny´s HypnoX L-tryptofan + bylinky obsahující i přírodní látku L-tryptofan. L-tryptofan slouží jako zdroj pro vznik melatoninu a serotoninu – látek, které nám pomáhají spát.

  • Lenka

    V noci spím dobře, ale když si večer lehnu do postele, klidně hodinu nebo víc nemůžu usnout, jen se převaluji v posteli. Končí to tím, že chodím do postele čím dál později, abych se nějak zaměstnala. Beru i prášky na spaní. Co víc mám udělat pro to, abych hned usnula?

  • Host chatu

    Milá Lenko,
    dobu usínání i kvalitu spánku ovlivňuje mnoho faktorů – nejčastějšími zdroji problémů se spánkem jsou dlouhodobý stres, hluk, nemoc, bolest či nevhodná teplota v místnosti. Spánek ale ovlivňuje téměř vše, od celkového životního stylu po výběr matrace nebo nedostatek slunečního svitu. Nepravidelná doba chození do postele také způsobuje problémy s usnutím, je lepší chodit vždy v podobnou hodinu, aby si tělo zvyklo na pravidelný rytmus. Zaměstnání se jinou činností opravdu může pomoci tělo unavit, určitě je ale lepší dělat nenáročné aktivity nebo si přečíst knížku, v žádném případě není dobré koukat na jakýkoliv typ obrazovky s modrým světlem. Ideální je si před spaním udělat chvilku pro sebe, kdy se celé tělo zklidní a připraví se k odpočinku, pomoci může třeba bylinkový čaj nebo příjemná vůně.

  • Jana V.

    Dobrý den,
    máme šestiletého syna, který poslední dobou špatně spí a poměrně často se budí. Měla byste nějakou radu, jak zlepšit kvalitu jeho spánku?
    Děkuji

  • Host chatu

    Milá Jano,
    kvalitu spánku dětí ovlivňuje řada faktorů (růst zoubků, živé sny, růstový spurt, změna režimu - škola-školka), proto se prosím poraďte se svým pediatrem.

  • NovakMi

    Poslední dobou mám problémy se spánkem, je možné, že za to může covid? A co byste poradila,aby se mi spánek zlepšil?

  • Host chatu

    Milá (ý) NovakMi,
    odborníci se shodují, že spíše než infekce virem covid-19 měla na kvalitu spánku vliv změna režimu lidí, denních aktivit, sociální izolace v rámci lockdownu. Poradila bych Vám aplikovat na sebe pravidla spánkové hygieny, vyzkoušet bylinky, akupresuru, případně se poradit se svým praktickým lékařem.

  • Aneta

    Dobrý den, slyšela jsem, že pro kvalitní spánek je důležitá zdravá spánková hygiena. Co si pod tím mám představit?

  • Host chatu

    Milá Aneto,
    aby byl spánek kvalitní, abychom se cítili odpočatí a svěží, měli bychom dodržovat určitá pravidla. Soubor těchto pravidel, návyků, se nazývá spánková hygiena. Patří sem například: snažit se uléhat vždy ve stejnou dobu, i o svátcích a víkendech, dostatečně větrat, nepít před spaním alkohol, vyvarovat se stimulantů v pozdních odpoledních hodinách. Základem osvěžujícího spánku je rovněž vhodný výběr matrace a ložního povlečení. Měli bychom usínat s klidnou myslí, nerozptylovat se technikou (televizní obrazovky, počítače, tablety, mobily…), nestresovat se, odcházet do ložnice zrelaxovaný.

  • Pavel Trnovský

    Hezký den, chci se zeptat, často, když se snažím usnout, tak mi hlavou proudí tisíce myšlenek, které nedokážu kočírovat. Měla byste nějaký tip, jak zklidnit mysl?

  • Host chatu

    Milý Pavle,
    jak tu již zmiňuji v jedné odpovědi, vytvořila jsem si vlastní rituál, takové pravidlo pěti T – ticho, teplo, tekutiny, tma a technika. Dopřeji si každý den alespoň 20 minut volného času určeného na zklidnění přetížené mysli – projdu se venku v přírodě (ticho), vyvětrám v ložnici (teplo), dám si bylinkový čaj (tekutiny), zatáhnu žaluzie (tma) a povypínám mobil, TV... (technika). Řídím se heslem: „Ráno moudřejší večera.“ Nekočíruji myšlenky, starosti a povinnosti nechám stranou. Vím, že díky těmto rituálům, budu druhý den svěží, veselá a odpočatá a vše mi půjde snáz.

  • Anna

    Paní doktorko, zdravím vás, chci se zeptat, co jsou hypnotika a doporučila byste je v rámci léčby nespavosti?

  • Host chatu

    Milý Anno,
    hypnotika jsou chemické sloučeniny určené pro vyvolání nebo usnadnění spánku, obvykle působí v mozku prostřednictvím receptoru pro kyselinu gama-aminomáselnou. Kvůli jejich síle jsou dostupné pouze na doporučení lékaře, také u nich hrozí výrazně dříve a častěji vznik závislosti. Doporučuji je používat pouze v opravdu závažných případech insomnie (nespavosti) po poradě s lékařem.




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov