Jak poznat udržitelnou a etickou módu? Na co se používají pravé kožešiny? A jak fungují kožešinové farmy? Odpovídala Anna Bernátková ve středu 14.12. 2022 od 10.00.

Chat je uzavřený14.12.2022 10:00

Ing. Anna Bernátková, mluvčí kampaně Za Evropu bez kožešin organizace Svoboda zvířat.

V dnešní době se stále více klade důraz na udržitelnou a etickou módu. Udržitelná móda je ta, při jejíž výrobě není zatěžováno životní prostředí. Lidem také záleží na tom, aby byly jejich oblíbené kousky vyrobeny ve férovém prostředí, pracovníci byli férově odměněni a aby kvůli jejich kouskům v šatníku zbytečně neumírala zvířata. Na co dbát při výběru udržitelné a etické módy? Jak poznám, že je oblečení veganské, tedy na jeho výrobu nebyla použita žádná část zvířete? K čemu jsou pravé kožešiny a na co se kožichy zvířat v dnešní době používají? Nejsou v dnešním světě přežitek, který lze snadno nahradit? Jak fungují kožešinové farmy? Na tyto a další otázky odpovídala Anna Bernátková, tisková mluvčí kampaně Za Evropu bez kožešin z organizace Svoboda Zvířat.

Ing. Anna Bernátková je tiskovou mluvčí kampaně Za Evropu bez kožešin organizace Svoboda zvířat. Vystudovala Wildlife management a dlouhodobě se zabývá ochranou volně žijících druhů zvířat, mimo jiné také v místě jejich přirozeného výskytu v rámci své vědecké práce během doktorského studia na ČZU. V organizaci Svoboda zvířat byla koordinátorkou úspěšné kampaně Cirkusy bez zvířat, podílela se na kampani Za pokusy bez zvířat a nyní se věnuje té poslední Za Evropu bez kožešin. Ta má za cíl ukončit činnost kožešinových farem v EU a prosadit zákaz dovozu a prodeje kožešin.

Chat

  • Martina Nová

    Dobrý den,

    prodávají se ještě dneska klasické kožichy, jako byly dřív třeba norkové? Nebo na co se vlastně dneska ty kožešiny využívají?

  • Host chatu

    V EU jsou na kožešinových farmách nejvíce chováni norci američtí, dále lišky, psíci mývalovití a činčily (v roce 2018 to bylo 34,7 milionů norků, 2,7 milionů lišek, 166 tisíc psíků mývalovitých a 227 tisíc činčil). Dnes je nejvíce kožešin používáno na tzv. trimy (lemování oděvů), bambule na čepicích či jiné “módní” ozdoby.

  • Tereza M.

    Mají umělé kožichy stejné vlastnosti jako pravé?

  • Host chatu

    Umělá kožešina má obecně vysoké tepelně izolační vlastnosti, ale v dnešní době existuje celá řada dalších materiálů, které nás mohou zahřát. Pravá kožešina se v dnešní době nejvíce využívá na ozdoby na kapucích, čepicích a dalších oděvech a doplňcích. Slouží tedy především pouze k dekorativním účelům a nemá hřejivou funkci.

  • Martin

    Co znamená veganské oblečení?

  • Host chatu

    Veganská móda označuje oblečení, které neobsahuje žádná živočišná vlákna, jako je kůže, vlna, kožešina a hedvábí, a která v žádné fázi výrobního procesu nepoužívá materiály živočišného původu.

  • Blanka Raiterová

    Jaká zvířata se teď na kožešinových farmách chovají?

  • Host chatu

    V EU jsou na kožešinových farmách nejvíce chováni norci američtí, dále lišky, psíci mývalovití a činčily (v roce 2018 to bylo 34,7 milionů norků, 2,7 milionů lišek, 166 tisíc psíků mývalovitých a 227 tisíc činčil). Dnes je nejvíce kožešin používáno na tzv. trimy (lemování oděvů), bambule na čepicích či jiné “módní” ozdoby.

  • Vendy

    Jak poznám, co je udržitelná móda? Jak se dá v normálním obchodě s oblečením zjistit, zda bylo vyrobeno eticky?

  • Host chatu

    Etická móda se týká oděvů vyrobených způsobem, který oceňuje sociální blaho a práva pracovníků, měla by také klást důraz na to, aby v žádné fázi výrobního procesu nebyly používány materiály živočišného původu. Definicí ale existuje více.
    Udržitelná móda je způsob, jakým značky vytvářejí oblečení, které nejen snižuje dopad na životní prostředí, ale je také ohleduplná k lidem, kteří pracují ve výrobě oděvů. Jednoduše řečeno, je to móda, která je vyrobena eticky a je šetrná k životnímu prostředí. To vše zní jednoduše, ale udržitelnost znamená více režijních nákladů, což snižuje ziskové marže. Aby se průmysl stal udržitelným jako celek, spotřebitelé musí být často ochotni zaplatit více, aby pomohli ke změně, nebo přinejmenším přestat nakupovat od značek, které nedbají na životní prostředí.
    Naštěstí nyní existuje řada značek, které se snaží bojovat proti škodlivým účinkům módního průmyslu a pomáhají omezovat poškozování životního prostředí, či dokonce vyrábí veškeré své oblečení z materiálů šetrných k životnímu prostředí.
    Při nakupování je možné hledat certifikace od organizací, jako je Fairtrade B Corporation a WFTO, které jsou zárukou, že má značka „pozitivní etiku“. Existují také aplikace (např. „Good On You“), které hodnotí dopad značek na životní prostředí a pomáhají lidem dělat lepší rozhodnutí při nakupování. Obchod bez kožešin vám pomůže nakupovat u společností, které nikdy nepoužívají pravé kožešiny https://furfreeretailer.com/ .

  • Anna

    Jaké jsou nejefektivnější praktiky v boji za lepší podmínky zvířat? Které činnosti mají největší dopad na veřejnost, případně na zákonodárce?

  • Host chatu

    Takových činností je mnoho a často by jedna bez druhé nefungovala. Klíčové je např. informování příznivců a veřejnosti, to se dá dělat např. na různých akcích osobně, pomocí emailů i sociálních sítí. Podpora ze strany veřejnosti a našich příznivců je pro úspěch kampaně klíčová. Zákonodárce informujeme jak o dané problematice, tak o podpoře veřejnosti. Dalším krokem je zapojení médií.

  • Petr Fridrich

    Zahřeje umělý kožich stejně jako ten z pravé kožešiny? Respektive oblečení z jakých materiálů s podobnou "výhřevností" byste doporučila, aby se omezila spotřeba oblečení s pravou kožešinou?

  • Host chatu

    Umělá kožešina má obecně vysoké tepelně izolační vlastnosti, ale v dnešní době existuje celá řada dalších materiálů, které nás mohou zahřát. V tzv. funkčním oblečení (které bych doporučila) se používají materiály jako např. bambusové vlákno, len, modal, thermolite, polartec delta a další. Záleží však, na jakou činnost přesně chcete oblečení používat - každý z nich má trochu jiné vlastnosti. Pravá kožešina se navíc v dnešní době nejvíce využívá na ozdoby na kapucích, čepicích a dalších oděvech a doplňcích. Slouží tedy především pouze k dekorativním účelům a většinou nemá hřejivou funkci. Seznam společností, které nikdy nepoužívají pravé kožešiny naleznete na Obchodě bez kožešin: https://furfreeretailer.com/ .

  • Stáňa R.

    Dají se staré kožichy nějak dále zrecyklovat? Na půdě jsme našli několik kožichů po babičce a je nám líto je jen tak vyhodit, když je neunosíme. Kam bychom je mohli odvézt, aby je nějak dále využili?

  • Host chatu

    Můžete je darovat organizacím, které pomáhají potřebným.

  • Tereza V.

    Pěkný den, Anno,
    co můžeme udělat pro to, abychom podpořili změnu legislativy? Existuje nějaká petice proti kožešinovým farmám? A kde ji když tak můžeme podepsat?
    Díky, Terka

  • Host chatu

    Můžete se připojit k Evropské občanské iniciativě Za Evropu bez kožešin, která si klade za cíl ukončit kožešinové farmy i prodej výrobků z kožešin https://zaevropubezkozesin.cz/cs . Iniciativa chce ukončit utrpení milionů zvířat chovaných kvůli své kožešině, ale také má potenciál ochránit lidské zdraví.

  • Jana

    Dobrý den, máte krásnou práci. Je možné se k vám přidat a pracovat u vás?

  • Host chatu

    Děkujeme 😊 momentálně skutečně hledáme nové kolegy/kolegyně, můžete se podívat zde: https://svobodazvirat.cz/hledame-asistenta-asistentku/

  • Petra B.

    Co můžu udělat pro to, aby se kožešinové farmy zavřely?

  • Host chatu

    Můžete se připojit k Evropské občanské iniciativě Za Evropu bez kožešin, která si klade za cíl ukončit kožešinové farmy i prodej výrobků z kožešin https://zaevropubezkozesin.cz/cs . Iniciativa chce ukončit utrpení milionů zvířat chovaných kvůli své kožešině, ale také má potenciál ochránit lidské zdraví. Také doporučujeme nakupovat u společností, které nikdy nepoužívají pravé kožešiny, seznam najdete na Obchodě bez kožešin: https://furfreeretailer.com/ .

  • Robert V.

    Dobrý den, Anno!
    Je hrůza, že kožichy pořád někomu připadají jako luxus. Dá se dělat něco proti tomu, aby se v ČR prodávaly?

  • Host chatu

    Souhlasím s Vámi! Můžete se připojit k Evropské občanské iniciativě Za Evropu bez kožešin, která si klade za cíl ukončit kožešinové farmy i prodej výrobků z kožešin https://zaevropubezkozesin.cz/cs . Iniciativa chce ukončit utrpení milionů zvířat chovaných kvůli své kožešině, ale také má potenciál ochránit lidské zdraví. Také doporučujeme nakupovat u společností, které nikdy nepoužívají pravé kožešiny, seznam najdete na Obchodě bez kožešin: https://furfreeretailer.com/ .

  • SK

    Představila byste kampaň Za Evropu bez kožešin?

  • Host chatu

    Jedná se o celoevropskou iniciativu, kterou v ČR vede organizace Svoboda zvířat: https://zaevropubezkozesin.cz/cs. V Česku jsou kožešinové farmy zakázány, ale v řadě zemí EU je stále možné chovat a zabíjet zvířata výhradně pro jejich kožešinu. V rámci celé EU se pak s těmito produkty dá volně obchodovat. Evropská občanská iniciativa Za Evropu bez kožešin má proto za cíl kožešinové farmy i prodej výrobků z kožešin ukončit.
    Evropská občanská iniciativa je jedinečný způsob, jak se mohou Evropané aktivně podílet na úpravě EU legislativy. Je to mechanismus, kterým mohou evropští občané vyzvat Evropskou komisi, aby navrhla novou legislativu k určitému problému. Na rozdíl od petice se evropská občanská iniciativa obrací přímo na Evropskou komisi a může tedy vést ke změně legislativy EU. Aby Komise zvážila danou iniciativu, musí získat podporu nejméně 1 milionu občanů EU formou ověřených podpisů.

  • ANTI

    Mohla byste představit organizaci Svoboda zvířat?

  • Host chatu

    Svoboda zvířat je celostátní nezisková organizace pro ochranu práv zvířat (založena r. 1993). Její cíl je změnit vztah lidí ke zvířatům. Usiluje o změnu pohledu na zvířata tak, aby byla vnímána jako tvorové, kteří mají hodnotu sami o sobě. Věří, že zacházení s nimi by nemělo být hodnoceno podle jejich možného užitku pro člověka. Připomínkuje návrhy zákonů a vyhlášek týkajících se ochrany zvířat, vypracovává z hlediska ochrany zvířat příznivé návrhy, jedná s úřady, zúčastňuje se správních řízení, organizuje petiční akce, demonstrace, přednášky atd. Také se věnuje opuštěným kočkám.

    Svoboda zvířat napomohla nebo prosadila:

    zákaz kožešinových farem v ČR
    zákaz testování kosmetiky a jejích složek na zvířatech v ČR
    celoevropský zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech
    zákaz obchodování s výrobky z tuleňů v EU
    nahradit některé pitvy a pokusy na zvířatech ve výuce na několika školách a fakultách
    zákaz dovozu a prodeje psích a kočičích kožešin v EU
    zákaz drezury a vystupování nově narozených jedinců vybraných druhů v cirkusech
    každoročně naše kočičí sekce zachrání desítky opuštěných koček a najde jim nové domovy

  • SK

    S kým vším spolupracujete na kampani Za Evropu bez kožešin?

  • Host chatu

    Na této iniciativě spolupracuje obrovské množství organizací z celé EU. Jsou to:

    Animal Advocacy and Protection
    Animal Action Greece
    Animal Law Italia
    AnimaNaturalis
    Anima
    Animais de rua
    Animalia
    Animal Friends Croatia
    Animal Protection Denmark
    Animal Save Movement
    Animals United
    Asociación Nacional para la Defensa de los Animales
    Bont Voor Dieren
    CAAI
    Compassion in World Farming
    Code Animal
    Collective Fashion Justice
    Четири лапи
    Deutsche Juristische Gesellschaft für Tierschutzrecht
    Deutsches Tierschutzbüro
    Deutscher Tierschutzbund
    Dier & Recht
    Djurens Rätt
    Djurskyddet Sverige
    Dyrenes Alliance
    Dzīvnieku brīvība
    Eurogroup for Animals
    Tušti narvai
    Essere Animali
    Fondation Brigitte Bardot
    Four Paws
    Hellenic Animal Welfare Federation
    Humánny pokrok
    Intimate With Nature Society IWNS
    La Fondation droit animal éthique & sciences LFDA
    LAV
    L214 Éthique & Animaux
    FAADA
    Fur Free Alliance
    GAIA Voice of the Voiceless
    Green REV Institute
    Humane Society International Europe
    Koalicja Klimatyczna
    Loomus
    Magyar Szőrmeellenes Liga
    Menschen für Tierrechte
    Malta SPCA MSPCA
    Obraz
    Oikeutt aelaimille
    Organizzazione Internazionale per la Protezione degli Animali
    One Voice
    Otwarte Klatki
    Pro Wildlife
    Quatre pattes
    Respect For Animals
    SEY Suomen eläinsuojelu
    Slovenian Vegan Society
    Society for the Protection of Animals Ljubljana DZZZ
    Sociedade Protectora dos Animais
    Svenska Djurskyddsföreningen
    Svoboda Zvierat
    Tu Abrigo Su Vida
    Unión Vegetariana Española
    Vegan FTA
    VeGaia
    Verein Gegen Tierfabriken
    Viva! Poland
    VIER PFOTEN
    VIER VOETERS
    Welfarm
    World Animal Protection
    World Federation for Animals




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov