Jak přistupovat ke zdravému životnímu stylu? Je základem pohyb, strava, nebo obojí? Jak dosáhnout dokonalého těla a co je správný přístup ke cvičení? Odpovídal Jan Caha v pondělí 21. 11. 2022 od 11.00.

Chat je uzavřený21.11.2022 11:00

Jan Caha, trenér a odborník na sportovní výživu.

Jak přistupovat ke zdravému životnímu stylu? Je základem pohyb, strava, nebo obojí? Jak dosáhnout dokonalého těla a co je správný přístup ke cvičení? Na co si dát při tréninku pozor? A je možné dosáhnout kýžených výsledků domácím cvičením? Odpovídal trenér a odborník na sportovní výživu, který v současné době působí na platformě Fitshaker, Jan Caha v pondělí 21. 11. v 11:00.

Jan Caha vystudoval obor Sportovní výživa na Masarykově univerzitě, kde v současné chvíli dokončuje doktorské studium v oblasti kinantropologie na téma svalového růstu a hubnutí. Zdravý životní styl, strava a fitness jsou jeho vášní, pracovní náplní i koníčkem. Je také garantem a majitelem vzdělávacího zařízení Fitness Institut, skrz který již 9 let vzdělává fitness komunitu v České republice. Kromě toho napsal knihu Sám sobě výživovým poradcem, působí jako člen výkonného výboru České komory fitness a věnuje se fitness závodění: sám jako účastník i jako trenér jiných závodníků. V současné době také působí jako trenér na online cvičební platformě Fitshaker. Zacvičte si s ním na www.fitshaker.cz

Chat

  • Martin

    Mám trochu nadváhu a tuk zejména v oblasti břišních orgánů. S jakým cvičením bych měl začít, abych si hned neodrovnal kolena a aby se mi při větší zátěži nedělalo zle?

  • Host chatu

    Hezký den,
    děkuji za dotaz. Ideálním startem vstupu do pohybových aktivit je vždy aktivita přirozená, začněte tedy v přirozeném životě více například chodit, chodit na procházky, namísto výtahu volte schody apod. buďte obecně aktivnější. Zároveň se vyplatí, alespoň dvakrát do týdne se věnovat cvičení, které aktivuje hlavní svalové skupiny. Tedy práci s vlastní vahou, posilování středu těla apod. Toto bude ideálně znamenat prvotní redukci části tuku a také určitou vyšší pevnost v oblasti kloubů vycházející z větší svalové síly. Skvělá vstupní videa najdete u nás na fitshaker.cz

  • DENMARK

    Jsem abstinent, nekuřák, bez drog - stačí to, aby to byl zdraví životní styl?

  • Host chatu

    Zdravý životní styl se definuje zejména přístupem k životu tak, aby vedl k jeho vyšší kvalitě a dlouhověkosti, to jistě ano. K tomu ale pouze nekouření, neužívání drog a nekonzumace alkoholu nepovede (ty bych ostatně považoval za samotný základ snahy "přežít"). Jistě bude zásadní věnovat se racionální výživě, dostatečnému množství pohybu, vhodnému stress managementu a dostatku spánku.

  • Iva

    Jak často bych měla cvičit, aby se dostavili výsledky? Ráda bych zhubla do plavek, tak kdy ideálně začít?

  • Host chatu

    Hezký den, při redukci tuku nás vždy zajímá výchozí stav. Pokud totiž vše půjde tak jak má, jste schopná ideálně zredukovat cca 0,5 kg tuku týdně. Pokud tedy očekáváte redukci např.: 10 kg, bude skvělé si dát čas zhruba půl roku. V některých případech je tak "již na čase". Nicméně, i malá redukce se v případě vyššího množství tuku počítá. Takovou obecnou zásadou množství pohybu je zhruba 150 minut aerobních / vytrvalostních aktivit za týden, a 2 intenzivnější tréninkové jednotky za týden, které můžete vnímat jako posilování. Skvělou inspiraci najdete u nás na fitshaker.cz

  • Zdenka

    Existuje při cvičení nějaké pravidlo pro práci s dechem? Něco jednoduchého na zapamatování? Pořád mi není jasné, zda při uvolnění vydechuju, nebo se nadechuju.

  • Host chatu

    Hezký den,
    jednoduchým pravidlem je při náročnější části pohybu (tzv. koncentrické / pozitivní kontrakci) vydechovat, a tím zajistit vyšší stabilitu středu těla. Naopak při excentrické / brzdivé práci nadechujete.

  • Lenka Z.

    Dobrý den, snažím se po porodu dostat do formy, ale nemůžu si dovolit chodit do klasického fitka. Je to pro mě časově i finančně náročné. Existuje něco, podle čeho bych mohla cvičit doma?

  • Host chatu

    Určitě ano, pokud hledáte skvělé formy tréninku jak již po porodu nebo v běžném životě, tak jich spousty najdete na fitshaker.cz. V zásadě budete hledat klidně formy cvičení, nebo i rychlejší dynamičtější formy.

  • Zuzka

    Zdravím vás pane Caho, chtěla bych se zeptat, jak naskočit zpátky do cvičení, když jsem po nemoci? Jakými cviky ideálně začít a jak dlouho cvičit, než se dostanu zpět do formy?

  • Host chatu

    Krásný den,
    děkuji za dotaz. Nejzásadnější bude zřejmě doba, po jakou jste se pohybu nevěnovala. Podle té bych postupoval pro pozvolný návrat. Nic se neděje, pokud budete na původní množství pohybu "naskakovat" během 3-5 týdnů. Co se týče skladby tréninku, tak bych jistě začal méně náročnými aktivitami aerobního charakteru a až poté se věnoval aktivitám charakteru silového. Opět odkážu na Fitshaker, kde najdete jak pozvolnější aktivity, tak také aktivity intenzivnější.

  • Vlaďka L.

    Letos na Vánoce bych chtěla připravit trochu zdravější cukroví. Měl byste tip, kde se inspirovat recepty?

  • Host chatu

    Obecně na internetu jistě najdete mnoho variant zdravějšího cukroví. V Blogu na Fitshaker máme také některé varianty, které jistě skvěle obohatí váš stůl. Jedno je jasné. Vánoce jsou pouze jednou ročně a naše výsledná forma není o tom, co jíme během 3 vánočních dnů, ale to tom, jak se stravujeme po celý zbytek roku :)

  • DIS

    Je vegetariánství a veganství zdravým životním stylem?

  • Host chatu

    V případě vegetariánství bych byl zcela jistě pro definici toho, že se jedná v mnoha případech o životní styl vedoucí k lepšímu zdraví. Už jen proto, že se zajímáte o svou výživu trochu více a snažíte se v ní vzdělat. U veganství je třeba si uvědomit, že jsou zde již některé látky výrazně deficitnější, a ty je třeba doplňovat např.: ve formě suplementace (omega3 MK, vit B12, železo apod.). Byť tím nechci říct, že se jedná o životní styl nezdravý, to rozhodně nikoliv.

  • SOD

    Je podle Vás ten nejlepší životní styl drogová abstinence, alkoholová abstinence, vydatný spánek, pohyb, zdravé jídlo, cvičení a psychická stabilita?

  • Host chatu

    Hezký den,
    je zajímavé, že na prvním místě zmiňujete "drogovou abstinenci", kterou bych samu o sobě považoval volbu zdravého rozumu. Nicméně, pokud definujete právě všechny tyto oblasti, a pokud by byly naplněny. Tak zřejmě můžeme očekávat, že by takový jedinec trpěl lepším zdravím, než běžný obyvatel naší země.

  • Radek

    Dobrý den. Je mi 58 a rád bych pravidelně cvičil. Na koho se mám obrátit o radu? Nerad bych si nesprávným cvičením ublížil - což se mi už jednou stalo- bolesti zad a zákaz cvičení...

  • Host chatu

    Hezký den,
    jistě bych se poradil nejen se svým lékařem v rámci mého aktuálního zdravotního stavu, ale také s edukovaným trenérem věnujícím se starší populaci pro optimální nastavení tréninku, jeho cílů a celkového objemu zatížení. Je třeba postupovat pomalu, nicméně i v 58 letech toho můžete pohybově mnoho zvládnout, sílit, kompenzovat a vyrovnávat dysbalance vzniklé našim životním stylem.

  • Radek Mikula

    Jak si vysvětlujete popularitu veganského způsobu stravování mezi vyznavači bojových sportů?

  • Host chatu

    Hezký den,
    neřekl bych, že je v bojových sportech veganství přímo populární. Minimálně ze scény, kterou dnes vnímáme prostřednictvím populárního MMA je minimum veganů, dokonce menší, než by byl statistický průměr běžné populace. Pokud to takto vnímáte, tak bych tuto oblibu viděl spíše velmi individualizovanou.

  • Radek Mikula

    Je pro lidi bez větších zkušeností s pohybem důležitá pravidelost při cvičení? Je správný názor, že cvičit méně často než alespoň třikrát týdně je pro zdraví rizikové?

  • Host chatu

    Každý pohyb je pro zdraví benefitní, tedy i kdyby to bylo pouze jednou do týdne. Je pravdou, že pro určitou progresi ve svých dovednostech i pohybových schopnostech je třeba podobné tréninkové impulsy opakovat alespoň 2x do týdne. Nicméně ještě jednou, každý pohyb je vždy plusem a naopak, pokud začínáte je zásada úměrnosti jednou z těch nejdůležitější, které zohlednit.

  • Radek Mikula

    Nakolik je pro rekreačně nebo naopak intenzivně cvičící osoby důležité věnovat pozornost sportovní výživě?
    Popište, prosím, jak se tato výživa liší u různých druhů sportu.

  • Host chatu

    Je třeba si uvědomit, že pohybem zatížené tělo, má od určitého stupně větší nároky na některé z živin. Pokud se tu bavíme o rekreačních sportovcích, tak u nich bude naprosto dostačující kvalitní racionální výživa a její hlavní zásady. Ty budou i tak o mnoho dále, než stravování běžné populace. S dalším zatěžováním nad míru např.: 4 tréninkových jednotek týdně obecně rostou nároky na příjem bílkovin, v případě vytrvalostních sportů i komplexních sacharidů, celkové energie i nároky na kvalitu stravy.

  • Lucka

    Dobrý den,

    jak funguje cvičení na Fitshakeru? Když zaplatím předplatné, můžu si pustit jakékoliv video a kdykoliv cvičit nebo je to nějak omezené?

  • Host chatu

    Hezký den,
    na každý den máte doporučení některé z tréninkových rutin dle kalendáře. Nicméně máte možnost vybrat si i z jakýchkoliv programů, nebo i dnů v kalendáři. Jednoduše to, na co budete mít aktuálně chuť a náladu.

  • Tereza M.

    Může být stejně účinné cvičit doma jako ve fitku?

  • Host chatu

    Rozhodně ano. Samozřejmě fitness centrum vám poskytuje výhody ve vybavení, které v domácích podmínkách budete těžko simulovat, nicméně i tak si myslím, že jste schopna/schopen minimálně pár prvních týdnů, měsíců i let strávit kvalitním domácím tréninkem.

  • Biol

    Na Fitshakeru jsou i krátká cvičení (třeba 15 minut) může být i taková krátká doba účinná na hubnutí nebo formování těla, když budu cvičit pravidelně?

  • Host chatu

    Hezký den,
    rozhodně ano. Obecné doporučení zhruba 150 minut pohybových aktivit těmito 15 minutovkami sice nenaplníte a bude skvělé, když si přidáte ještě nějakou aerobní činnost. Silový základ si ale jste schopna vybudovat slušný, z čehož následně můžete těžit pro formování i hubnutí.

  • Hanka

    Hezký den, Honzo,

    chci zkusit online fitko, kde předcvičujete. Které dny se cvičí? Nebo jsou sestavy předtočené a mohu cvičit kdykoliv? A jak asi dlouhé programy bývají? Moc díky za info.

  • Host chatu

    Hezký den,
    můžete cvičit prakticky každý den dle kalendáře, pokud máte chuť. Zpravidla jsou cvičení zhruba 15-30 minut dlouhá, a tak si dáte opravdu do těla. Společně se u cvičení potkáme až po novém roce, nicméně si do té doby můžete skvěle zacvičit s kolegy na různá intenzivní i méně intenzivní témata tréninku.

    Navíc v nabídce najdete také mnoho výzev a právě programů, které s námi můžete cvičit kupříkladu 40 dní a budou jakousi pomyslnou metou změny životního stylu.

  • Natálie

    Dobrý den, mám problémy s motivací se donutit ke cvičení. Hlavně po nemoci nebo celkově, když jsem unavená za celý den. Máte nějaké tipy, jak se ke cvičení donutit? Moc děkuji.

  • Host chatu

    Hezký den,
    myslím, že hlavní motivací je třeba si uvědomit, že nám jde přeci jen o zdraví a kvalitu života ve vyšším věku. A také o produktivitu a kvalitu života aktuální. A to jsou ty nejzásadnější činitele. Cítit se dobře, být fit, zdravý a moci dělat vše co chceme bez omezení. Poté již není třeba se nutit.




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov