Lze díky tepelnému čerpadlu ušetřit za vytápění? A jak vlastně fungují? V pondělí 3.10. od 10:00 odpovídal Bohumil Plachý

Chat je uzavřený03.10.2022 10:00

Bohumil Plachý, specialista na tepelní čerpadla.

Tepelné čerpadlo je v současné době hodně skloňovaný pojem. Kdo staví dům a přemýšlí o tom, jaký zvolit zdroj vytápění, velmi často uvažuje právě nad tímto způsobem a porovnává náklady na vytápění při použití různých zdrojů tepla, uživatelské ovládání i návratnost investice. Vyznat se v nabídce výrobců tepelných čerpadel ale bývá pro laiky mnohdy obtížné. Co přesně znamenají pojmy jako monoblok či split a proč je nejrozšířenějším typem tepelné čerpadlo voda/vzduch? Nebo zda se dá díky tepelnému čerpadlu skutečně ušetřit? Nejen na tyto otázky v pondělí 3.10. od 10:00 odpovídal Bohumil Plachý, specialista na tepelná čerpadla ze společnosti Ariston.

Bohumil Plachý vystudoval Fakultu strojního inženýrství na Vysokém učení technickém v Brně. Od promoce se pohybuje ve světě vytápění. Více jak 15 let pracoval jako specialista a prodejce plynových kondenzačních kotlů. A od roku 2021 působí jako specialista na teplená čerpadla v nadnárodních společnosti ARISTON.

Chat

  • Damián Honuš

    Dobrý den, zaznamenal jsem řadu článků, které popisují jako ideální řešení pro energeticky soběstačný dům kombinaci fotovoltaiky a tepelného čerpadla. V poslední době se ale naopak objevují informace, že takové spojení nedává smysl, protože fotovoltaika a tepelné čerpadlo potřebují rozdílné podmínky, aby optimálně fungovaly a jejich spojení jde tak trochu "proti sobě." Jaký je na tuto problematiku váš názor? Jaké zdroje ohřevu vody, vytápění či výroby elektrické by měl člověk zkombinovat, aby měl tak říkajíc vystaráno, ať už bude venku počasí jakékoli? Děkuji za odpověď, Damián Honuš.

  • Host chatu

    Posouzení je závislé na výkonu instalované elektrárny (nejčastěji do 10 kW s baterií) a tepelné ztrátě objektu – příkon tepelného čerpadla (nejčastěji příkon kolem 3 až 4 kW max). Oba systémy jdou podle mě proti sobě – jak uvádíte.
    V době největší spotřeby tepelného čerpadla (zima a noční hodiny) vyrobí fotovoltaická elektrárna nejmenší množství energie - obvykle postačující pro doplnění baterií a na pokrytí běžných denních potřeb rodinného domu (lednice, svícení, ohřev teplé vody atd.). Naopak v létě mám energie přebytek – ale netopím.
    Počítat s tím, že domácí elektrárna dokáže celoročně napájet tepelné čerpadlo není možné. Lze to předpokládat pouze u domů a objektů s nulovou nebo minimální tepelnou ztrátou, kde i potřebný dotop je minimální. Ve většině současných instalací je nutno počítat s tím, že tepelné čerpadlo bude potřebovat doplnění z veřejné sítě.
    Za dobré řešení považuji použití samostatného ohřívače vody s tepelným čerpadlem (např. Ariston Nuos Plus Wifi). Tyto ohřívače fungují v ohřevu teplé vody v delším časovém intervalu a s výrazně nižším příkonem - cca 500 W odebíraným z domácí elektrárny. Potřebných 500 W je výkon, který je obvykle elektrárna schopna poskytnout a to i v nepříznivých podmínkách. Kvalitní ohřívače pak umí přijmout i informaci o elektrickém přebytku a umí přebytek maximálně využít – přehřát teplou vodu nad rámec běžného nastavení a to buď přímo tepelným čerpadlem nebo doplňkovým zdrojem.

  • Marta z Ostravy

    Necha se na cerpadlech usetrit nejaka ta koruna?

  • Host chatu

    První musí být otázka s čím - jakým palivem chci tepelné čerpadlo srovnávat.
    Pokud budu porovnávat klasické teplovodní topení (radiátory nebo podlahové topení) s elektrickým nebo plynovým zdrojem tepla pak lze zcela jistě uspořit. Podmínkou je odborný návrh tepelného čerpadla s ohledem na tepelnou ztrátu objektu a konkrétní topnou soustavu. Na rozdíl od jiných zdrojů je třeba tepelné čerpadlo správně dimenzovat na tepelnou ztrátu objektu. Vyšší účinnost a nižší spotřeba bude u podlahového topení, klasické topení s radiátory bude mít vyšší spotřebu - ale stále uspoříte.

  • DENMARK

    Jaké jsou nevýhody tepelných čerpadel?

  • Host chatu

    Pokusím se zodpovědět otázku ve vztahu k nejběžnějšímu typu tepelného čerpadla, to je vzduch-voda. Za základní nevýhody považuji:
    Prostorovou náročnost; Tepelné čerpadlo – jeho vnitřní jednotka - v porovnání s elektrickým kotlem nebo plynovým nástěnným kotlem vyžaduje výrazně větší prostor – do kuchyňské linky, koupelny nebo WC tepelné čerpadlo nenamontujete. Obvykle je potřeba technická místnost. Problém není vlastní vnitřní jednotka, která se rozměrově od kotle příliš neliší. Problém je zásobník TV s doporučeným objemem pro rodinu minimálně 180 litrů a případná doporučená akumulace topení. To jsou součásti soustavy vyžadující prostor.
    Druhou součástí tepelného čerpadla vzduch-voda je pak venkovní jednotka. Pro venkovní jednotku se musí najít vhodné místo s dostatečnou výměnou vzduchu, přístupné pro servis a neobtěžující majitele ani okolí hlukem vznikajícím při provozu. Rozměry a hmotnost venkovní jednotky jsou pro majitele často překvapující a omezující. Umístění na balkon bytového domu asi taky nebude vhodným řešením.
    Vyšší finanční náročnost; Pořízení tepelného čerpadla a jeho instalace (správné zabudování do soustavy) je prozatím finančně výrazně náročnější než instalace např. elektrokotle. Navíc tepelné čerpadlo je technickým zařízením, které obsahuje řadu dílů pohyblivých i nepohyblivých, hodně řídící elektroniky. To může být zdrojem budoucích problémů, obzvláště ve spojení s neodbornou instalací nebo zanedbanou údržbou.

  • SK

    Jaké jsou hlavní přednosti tepelných čerpadel?

  • Host chatu

    Předností tepelných čerpadle je celá řada:
    - Vysoká účinnost a nízké provozní náklady na vytápění: z 1 kW elektrické energie dokáže tepelné čerpadlo vyrobit až 4 kW tepla.
    - Topení je maximálně pohodlné a plně automatické s minimem potřebné obsluhy – respektive vyžaduje pouze dohled nad provozem.
    - Jednoduchá regulace a ovládání prostorovým termostatem, často s možností ovládání přes telefon, tablet nebo PC
    - Ekologické řešení, při kterém nedochází k žádnému znečištění okolí – obnovitelný zdroj energie
    - Levnější sazba na elektrickou energii pro celý dům – pokud nedojde ke změnám

  • GF

    Jak to vypadá s českým trhem tepelných čerpadel?

  • Host chatu

    V České republice je převládajícím typem tepelného čerpadla systém vzduch-voda. Tedy teplo je odebíráno z okolního vzduchu a předáváno do topného systému naplněného vodou – radiátory nebo podlahové topení.
    Aktuálně jsou poptávky a objednávky tepelných čerpadel výrazně vyšší, než jsou výrobní kapacity českých i evropských výrobců.
    Proto se aktuálně na dodávky tepelných čerpadel čeká a to v řádu několika měsíců. Podobná situace panuje také na evropském trhu.
    Nedostatek tepelných čerpadel vytváří na trhu prostor pro nekvalitní – necertifikované výrobky a klade vyšší nároky na obezřetnost investorů a to při výběru výrobků, ale také při výběru zkušených instalačních firem, kterých je také nedostatek.

  • Jaroslav Seidel

    Dobrý den, máme rodinný dům, který jsme zdědili po rodičích, a jako zdroj energie kondenzační plynový kotel. Přemýšlíme o tom, že bychom si k němu pořídili také tepelné čerpadlo. Můžeme mít obojí, myslím tím nechat si kotel třeba jako zálohu? A co vše je potřeba zařídit předtím, než si čerpadlo pořídíme? Jak dlouho bude pak uvedení do provozu trvat? Děkuji JS

  • Host chatu

    Kombinace stávajícího plynového kotle a tepelného čerpadla není vyloučena a může být dobrým řešením pro řadu objektů – zejména starších objektů s vyšší tepelnou ztrátou.
    Oba zdroje - tepelné čerpadlo a plynový kotel - mohou být na sobě nezávislé a ovládání může být pouze na obsluze. Oba zdroje budou vhodně zapojeny do jednoho topení.
    Jinou, dokonalejší variantu představují kombinované systémy s automatickým přepínáním mezi tepelným čerpadlem a plynem - např. systém Ariston Hybrid.
    Tepelné čerpadlo je primárním zdrojem tepla po většinu roku. V případě potřeby tepla se automaticky spouští plynový kotel jako záložní zdroj. Tepelné čerpadlo mění svou účinnost v závislosti na venkovní teplotě. Plynový kotel pak poskytuje vysoký výkon bez ohledu na venkovní teplotu a dokáže v případě potřeby poskytnout teplotu až 80 °C. Systémová regulace pak umí pracovat se zadanou cenou plynu a cenou elektřiny a vybrat aktuálně nejlacinější zdroj tepla.
    Před realizací je nutno zvolit technické řešení – tepelné čerpadlo jako záloha nebo rozšíření zdroje, navrhnout vhodný výkon dle zvoleného řešení a ověřit volnou kapacitu elektrické energie v objektu.
    Vlastní montáž a uvedení do provozu – může být záležitostí jednoho až dvou dní při dobré přípravě montážní firmy.

  • Jana Honsová

    Dobrý den, můžete mi prosím nějak jednoduše vysvětlit, jak tepelné čerpadlo funguje?

  • Host chatu

    Nejlépe se dá princip tepelného čerpadla vysvětlit na obyčejné domácí lednici.
    Lednice odebírá teplo z vnitřního uzavřeného prostoru lednice. Odebrané teplo se předá do výparníku, který najdete vzadu za lednicí.
    Tepelné čerpadlo odebírá teplo z venkovního prostoru (nekonečně velký prostor a trvalý zdroj tepla) a teplo odebrané ze vzduchu je odevzdáno přes výměník do topení.
    Základní výhodou tepelného čerpadla je vysoká účinnost. Z 1 kW elektrické energie odebrané ze sítě (ze zásuvky) dokáže tepelné čerpadlo vyrobit 4 kW tepla pro topný systém.
    Podle místa kde teplo odebíráme a kam ho předáváme pak dělíme tepelná čerpadla na čerpadla systému vzduch – voda, země-voda, voda-voda a vzduch-vzduch.

  • Alex H.

    Dobrý den,
    kolik v průměru stojí provoz tepelného čerpadla?

  • Host chatu

    Odhadnout náklady na provoz tepelného čerpadla bez znalosti tepelné ztráty objektu a typu topné soustavy případně požadavky na množství teplé vody není možné. Pro orientaci lze využít volně dostupné stránky https://tools.refsite.cz/, kde po zadání vstupních parametrů můžete získat požadované informace.

  • Janek z Prahy

    Hodí se tepelné čerpadlo pro každý dům? Nebo jsou nějaké překážky, kdy prostě není možné tepelné čerpadlo používat?

  • Host chatu

    Obecně se dá říci, že lze tepelné čerpadlo instalovat pro každý rodinný dům, který má dostatečný elektrický příkon (mimo příkon tepelného čerpadla je třeba počítat i s příkonem záložního zdroje – obvykle elektrokotle).
    Dále není pro tepelné čerpadlo vhodný objekt, který vyžaduje teplotu vody v topení 70 °C a více. Takových objektů bude ale minimum.
    Dalším omezením může být možnost umístění venkovní jednotky pro vzduch/voda nebo další místa odběru tepla – zemní vrt nebo zemní kolektor.

  • Mirek Plch

    Dobrý den, musí se tepelné čerpadlo nějak pravidelně udržovat? Jak by taková údržba měla vypadat?

  • Host chatu

    Tepelné čerpadlo vyžaduje pravidelný servis jako většina zařízení. Doporučuje se servis minimálně 1x ročně. Předmětem servisu by měla být údržba hydraulické části – kontrola a vyčištění filtru, kontrola expanze a další související práce. Dále práce na venkovní jednotce (pro verzi TČ - vzduch/voda) – očištění výparníku a ventilátoru od prachu a nečistot, které omezují účinnost. Součástí by měla být kontrola elektrického napájení. Servis by měl projít historii provozu případně poruchy v historii a zkontrolovat nastavení regulace. Součástí by měla být alespoň minimální kontrola úniku chladiva.

  • Aleš P.

    Dobrý den, existuje tepelné čerpadlo, které bere energii z vody (z vrtu) a tím ohřívá a rozvádí vzduch? (Ideálně bych nechtěl mít v domě radiátory).

  • Host chatu

    Bohužel, neznám tepelné čerpadlo typu voda (zdroj tepla) - vzduch (výdej tepla).
    Pokud nechcete radiátory, zvažte podlahové, stropní nebo stěnové topení. Ale pořád topné médium bude voda.

  • Aleš P.

    Ještě mě napadá, zda musím energii brát jen z vody z vrtu nebo mohu jako zdroj použít i povrchovou vodu? Například potok nebo jezírko na zahradě?

  • Host chatu

    Existují systémy kde zdrojem může být studna. Povrchová voda není stabilním energetickým zdrojem a proto se nevyužívá.

  • Ladislav V.

    Dobrý den, bude tepelné čerpadlo vzduch-vzduch fungovat v kombinaci s vytápěním na pevná paliva - kachlová kamna na dřevo?

  • Host chatu

    Nevidím důvod proč by tepelné čerpadlo systému vzduch-vzduch nefungovalo v kombinaci s kachlovými kamny.
    Zdrojem tepla je venkovní vzduch a předávám do vnitřní části budovy.
    Problém bude jen ovládání - termostat. Pokud budu mít termostat v místě horkých kamen - nezatopím.
    Pokud změním umístění termostatu do prostory která není ovlivněna kamny budu topit.




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov