Těhotenství a porod s profesorem Pavlem Caldou

Chat je uzavřený01.08.2014 12:00

Profesor Pavel Calda.

Když se řekne porod, každý si vybaví proces, na jehož konci se narodí miminko. Porod s sebou nese mnoho aspektů. Jaké existují možnosti porodu? Kdy se doporučuje či nedoporučuje porod do vody? Kdy se přistupuje k porodu kleštěmi? V jakém případě se užívá epidurální analgezie? Jaké jsou důvody císařského řezu? Hraje roli, když žena rodí u svého gynekologa? Kdy se musí přihlásit do porodnice? Doporučuje se přítomnost manžela u porodu? Na tyto a další otázky odpovídal prof. MUDr. Pavel Calda, CSc., v pátek 1. srpna od 12 hodin.

Profesor Pavel Calda, porodník, gynekolog a genetik, je vedoucím centra fetální medicíny a ultrazvukové diagnostiky na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak v gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz.

Chat

  • Jolana

    Dobrý den,

    Pane profesore, chtěla bych se jen zeptat, jestli je i na začátku třetího tisíciletí opravdu nutné, aby ženy při porodu trpěly nesnesitelnými bolestmi??? Já sama jsem vždy chtěla více dětí, ale po zkušenosti z porodu mé jediné dcery (a to byl dle profesionálů prý porod naprosto pohodový, za 2,5 hod. od prvních kontrakcí až k porodu) jsem už nikdy k tomuto nenašla odvahu!!! Dceři už je třicet, přesto se mi občas můj vlastní porod znovu odehrává v mých "nočních můrách"!!! Opravdu je nutné při porodu tolik trpět??? Mě je třeba moc líto, že naše dcera je jedináček, ale jinak to nešlo.... Děkuji Jolana

  • Host chatu

    Dobrý den, před 30 lety ještě nebyla u nás běžná epidurální anestezie a další účinné metody tlumění bolestí při porodu. Myslím, že v této oblasti se udělal velký krok vpřed a většinu těhotných lze po větší část porodu zbavit bolesti, pokud si to přejí.

  • Anna

    Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o Váš názor a radu, co mám dále dělat. V průběhu svého života jsem se setkávala se zdravotníky a stále si připadám jako materiál a nikoli jako partner. Zažila jsem několik zákroků (v různých oblastech medicíny) a ve většině mi nebyly sděleny všechny informace a zdravotníci se mnou mluvili velmi manipulativně. Několik z těchto zákroků bych při plné informovanosti o rizicích a negativních účincích nepodstoupila. Co mám tedy, když se bojím otěhotnět, protože mám obavy z jednání zdravotníků a kontaktu s nimi? Nebojím se těhotenství ani porodu, obávám se, že se mnou bude opět nakládáno v rozporu s mými přáními a nebude mi ponechán prostor pro vlastní rozhodování a zodpovědnost za svůj život a život svého dítěte. Obávám se, že se zase stanu jen materiálem, na kterém bude provozováno řemeslo. Není to tak, že bych chtěla obviňovat zdravotníky ze špatných úmyslů, ale co si oni myslí, že je pro mě dobré, nemusí být dobré z mého hlediska. Věřím v jejich dobrou vůli, ale příliš často se mnou jednali tak, že to, co dělají je to nejlepší a mým úkolem je se smířit s následky jejich jednání, ať už bylo jakékoli. A tohle asi nejsem schopná přijmout.
    Děkuji
    S pozdravem
    Anna

  • Host chatu

    Dobrý den, myslím, že byste se měla poradit s psychologem, protože na jedné straně chápu Vaše pocity, na druhé straně je potřeba nalézt nějaké pragmatické řešení.

  • Iveta

    Dobrý den,
    jak často jste přítomen u fyziologického porodu - tedy bez medikace, píchání vody, řízeného tlačení a jiných běžných zásahů ze strany personálu nemocnice. Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, děkuji za dotaz. 85% těhotenství probíhá dle údajů ústavu zdravotnických informací a statistiky bez komplikací a myslím, že i toto číslo odpovídá fyziologickým porodům, i když to může být nepřesný odhad. Každý porod i opakovaný porod u jedné ženy probíhá obvykle zcela odlišně a individuálně a žena ho také zcela odlišně a individuálně vnímá. Dovolil bych si odhadnout, že asi opět více jak 80% žen těhotenství a porod bere jako součást života a nijak zvlášť se jím nezaobírá. Zato zbylých 15-20% se jím zabývá velmi intentivně, ať už samotným těhotensvím, či porodem. Oboje je asi normální a přirozené, protože lidé se v názorech a životním stylu velmi liší.

  • Bára

    Mám jednu konkrétní otázku na vás jako na někoho, kdo pracuje v porodnici u Apolináře. Připadá vám v pořádku, že porodnice nabízí odběr pupečníkové krve pro uchování kmenových buněk za Národní tkáňové centrum a ani nenabízí dárcovství a to i přes to, že uchovávání vlastních kmenových buněk je naprosto k ničemu? Platí vám za to Národní tkáňové centrum nějakou provizi a jak je vysoká? Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, bohužel nejsem kompetentní na tuto otázku odpovědět, protože smlouvy se subjekty uzavírá vedení naší nemocnice, proto se, prosím, obraťte v případě zájmu na naše ředitelství. Moje odborné názory na tuto problematiku jsou obecně známé viz např. Medical Tribune 2014, http://www.tribune.cz/clanek/32355-...

  • Adolf Denis

    Je pravda, že když matka kouří i před těhotenstvím, může to mít negativní dopad na plod?

  • Host chatu

    Bohužel kouření opravdu škodí zdraví a zdá se, že je dostatek důkazů pro to, že plodu neprospívá. Osobně nejsem expert na problematiku kouření, ale pokud včas přestanete před těhotenstvím, tak by důsledky pro plod měly být minimální, pokud již nedošlo k nevratným změnám na Vašich cévách - tj. asi hraje roli i jak dlouho jste kouřila a kolik cigaret denně. Obecně: kouření nelze doporučit nikomu. Je dobré jen pro ty, kdo cigarety prodávají.

  • Dotaz

    Co si myslíte o porodech doma, domácích porodech?

  • Host chatu

    Dobrý den, porod doma je úžasný adrenalin pro rodičku, která ignoruje rizika pro norovorozence a nevadí ji, že může umřít ona i dítě. Na rozdíl od horolezce, který riskuje jen sám, riskuje těhotná i zdraví a život svého dítěte.

  • SK

    Byl byste pro zákaz potratů - mimo nemocné matky, znásilnění a incestu?

  • Host chatu

    Nejsem příznivcem řešení nechtěného těhotenství interupcí. Jsem ale pro prevenci, plánované rodičovství a užívání efektivní antikoncepce, protože to je v souladu s dnešním stylem života. Je však na každé ženě, jak se k této otázce postaví, protože souvisí s celkovým pohledem na život. Jsem zásadně proti legislativním zákazům, a to nejen interupcí. Ty nic neřeší, jen vedou ke kriminalizaci žen a zvyšují zdravotní rizika. Ženám, pro které je antikoncepce a interupce nepřijatelná vzhledem k jejich víře nikdo nebrání, aby měly třeba 15 dětí. Stejně tak by nikdo neměl bránit těm, které děti mít nechtějí, či jsou ochotny řešit nechtěné těhotenství potratem - jakou poslední velmi nevhodnou metodou.

  • Dan Kostka

    Kde je hranice, co by se mělo zachraňovat a co ne - plod - když pak se rodí děti handicapované - AD HD, retardace, autismus, DMO apod.?

  • Host chatu

    Dobrý den, děkuji za podnětnou otázku. Bohužel na ní asi nedokážu v rámci malého časového prostoru odpovědět dostatečně zevrubně. Co to znamená zachraňovat? A jsou jen nedonošené děti handicapované? Souvisí všechny lidské nemoci s nezralostí? Co když se narodí dítě zdravé a onemocní později v životě? Ví se dopředu, že dítě, které se narodí předčasně bude nemocné? Na tyto a další otázky nejsou jednoduché odpovědi. Ale co je důležité, stále o nich diskutuje jak odborná, tak i laická veřejnost. A to je dobře a je potřeba tuto diskuzi vést - věcně a slušně.

  • Zvídavá

    Dobrý den. Existuje možnost vyžádat si porod císařským řezem? Slyšela jsem několik příběhů o porodech, některé byly jakš takš dobré, jiné otřesné - např. za pomocí kleští po týdenním přenášení a trápení.... Jde mi o to, jestli žena může být v klidu s vědomím, že porodí císařským řezem? Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, počet porodů císařským řezem stále stoupá. Za prvé proto, že riziko této operace se snížilo oproti předchozím dobám, kdy to byl zákrok přímo nebezpečný. Za druhé stoupá počet císařských řezů proto, že ženy mají za život jen jedno až dvě děti a často rodí po 35 řoku věku (až 20% žen), což u řady znamená jisté riziko. A za třetí je i jistý subjektivní faktor, který tento porod činí předvídatelným v čase i prostoru. Pak lze uvažovat i o dalších neférových důvodech, ale ty jsou snad jen okrajové. Doufám. Císařský řez je operace a mělo by se k němu přistoupit jen tehdy, když je k němu nějaký důvod, který převáží rizika této operace. Například každý další porod po císařském řezu je provázen už zvýšeným rizikem souvisejícím s jizvou na děloze. Jak jsem napsal výše, víc jak 80% porodů probíhá zcela normálně a není důvod do nich zasahovat.

  • Iva

    Kdy se začne v Čr podle Vás rodit normálně? Tím myslím, kdy se zbavíme nadužívání oxytocinu (82%), preventivního vyvolávání porodu už ve 41+0, domněnky, že nástřih se lépe hojí než přirozená ruptura, předčasného přerušování pupečníku, a tak dále? Kdy si myslíte, že bude medikalizovaný porod v menšině oproti přirozenému porodu bez zásahů, na který zdravotník, nejlépe PA, pouze dohlíží? Další dotaz: Respektujete Vy osobně porodní plány a dohlížíte, aby tak činili Vaši podřízení, popřípadě vedete k tomu své studenty? Děkuju mockrát.

  • Host chatu

    Nevím, co Vás vede k tomu, že máte tak špatné mínění o českém porodnictví. Neznám Vaše názory na ostatní dění v životě a společnosti, ale působíte velmi pesimisticky a vidítě svět kolem sebe přes černé brýle. Doporučuji více optimizmu a radosti ve Vašem živote.

  • Albert

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat jaká je procentualní úspěšnost "dotáhnout do konce" druhé těhotenství (42 týden)? První dcera se narodila 31+2, z nezjístitelných příčin (je zdravá). Rádi bychom předešli opětovnému dřívějšímu porodu.
    Za odpověď díky.

  • Host chatu

    Dobrý den, další těhotenství po předčasném porodu je zatíženo minimálně 10% rizikem opakování. Měla byste být náležitě sledována - což však nemusí vést k úspěchu. Zabránit předčasnému porodu není vždy snadné a nemusí se povést...nicméně, stále máte 90% šanci, že dotáhnete těhotenství do zralosti plodu tj. do alespon 37. týdne.

  • Kristýna

    Může nemocniční rutina (sepisování dlouhé anamnézy, ostrá světla, časté monitorování, nevhodné komentáře, strašení rodičky, střídání a nadbytek personálu...) vést k zastavení produkce přirozeného oxytocinu a tím zkomplikovat porod? Jestli ano, proč se to stále v porodnicích děje?

  • Host chatu

    Jestli to může vést k snížení hladin oxytocinu nevím, ale nemocniční rutina jistě nikomu, nejen v porodnicích neprospívá. Ano, bylo by skvělé, kdyby jí bylo co nejméně. Jak na to? Zapojte se v rámci pacientských organizací a snažste se proti ní vystupovat. Je to potřeba.

  • Eva

    Dobrý den,
    proč u Apolináře vybíráte nezákonný poplatek za přítomnost doprovodu rodičky u porodu? Víte, že otec dítěte jako jeho zákonný zástupce má právo být s ním již v okamžiku jeho narození a toto právo nemůžete nijak zpoplatňovat? Stejně jako nemůžete zpoplatňovat návštěvu nemocných rodinnými příslušníky.

  • Host chatu

    Dobrý den, stran zákonnosti položte dotaz, prosím, našemu právnímu oddělení. Zdravotnické zařízení naší se zákony jistě musí řídit.

  • Nana

    Dobrý den,
    souhlasíte s povinnou registrací těhotných v pražských porodnicích?
    Proč se v Brně bez nich obejdou podle Vašeho názoru a v Praze je to nutné?
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den. Nesouhlasím. Nicméně nemocnice mají svojí kapacitu, která např. u Apolináře znamená, že nemáme žádná rezervní lůžka a teprve, když je někdo propuštěn, může být další přijat. (máme jak porodnici, tak gynekologii). Regulace je proto nutná - další možnost by byla, že by se vybíraly poplatky, tj. ti kteří by na to měli, tak by se do nemocnice dostali a ostatní by museli jinam. To by se asi také řadě lidí nelíbilo. Tak se zvolila cesta registrací...bezplatných. Další cesta by byla, postavit další kapacity, tj. další nemocnici. atd... vidíte, že to není tak jednoduché, jak se na prvý pohled zdá.

  • Společenský kontext.

    Je velmi smutné, jak daleko má tahle diskuze k té původně zřejmě zamýšlené, tedy k důvěrné diskuzi mezi ženami a lékařem. O čem to svědčí? O čem svědčí většina dotazů, které popisují zklamání, frustraci, traumata, nenaplněná očekávání, jsou ironické a smutné?
    Pane Caldo, máte nějaký tip na to, jak tuto situaci, která zrcadlí stav českého porodnictví, pocity žen, rodiček a jejich frustraci, narovnat, uzdravit?

  • Host chatu

    Dobrý den, cítím to podobně. Ale bohužel to není jen o porodnictví. A asi je potřeba se s tím smířit. Lidé mají různé pocity, názory, frustrace - ale také je to osobnostní problém. Pokud by byla diskuze neanonymní, dotazů byl náhle velmi ubylo. Řešit tuto situaci neumím ani já, ani Vy, asi to tak má být. :-)

  • JanaH

    Dobrý den,
    moje kamarádka čeká v necelých 42 letech třetí dítě. Ačkoliv je vše včetně plodové vody bez komplikací, začíná propadat úzkostem. Je skutečně nutné tyto starší rodičky strašit, a stále připomínat jak moc je to rizikové? Vzdyt většina žen po 40 rodit nechce a neplánuje, kde berete tu jistotu, že tyto ženy mají komplikovaný porod, postižené děti apod? Osobně ve svém okolí znám dvě ženy, které neměly to štěstí porodit zdravé dítě, oběma se tak stalo okolo 25 nikoliv 40. Já si vždycky vzpomenu na literaru, že Josef Lada se snad narodil mamince v jejích 45 a jaký to byl člověk, ještěže nevěděla o všech možný ch komplikacích. A ještě, prosím:
    1) je opravdu v tomto věku méně rizikový císařský řez (myslím, embolie, krvácení), který je kamarádce nabízen?
    2) z výše uvedeného důvodu chce rodit mimo Prahu, přirozeně, osobně to považuji za nerozumné, existuje nějaká statistika, že pražské porodnice mají např. větší šanci zachránit život matky či dítěte, při náhlých komplikacích?
    No, a neodpustím si poznámku, omlouvám se, netýká se přímo Vás. NA porod u Apolináře před 6 lety nemám hezké vzpomínky, celou noc na sále, bez slova vysvětlení, spousta medikace, nakonec kleště na poslední chvíli, a korunu tomu nasadily zcela ignorantské sestry na šestinedělí (až na jednu výjimku, které se tímto omlouvám). Neberte to osobně, chápu, že je to velmi náročná profese, ale to porod taky. Děkuji a hodně zdaru.

  • Host chatu

    Dobrý den, některé porodnice jsou lépe vybaveny a připraveny řešit rizikové stavy, u nás se jim říká perinatologická centra. Obecně by bylo ideální, kdyby si o tom Vaše kamarádka mohla promluvit s lékařem, kterému důvěřuje a kterého chce poslouchat a který jí může kvalifikovaně poradit. Nejsou žádná černobílá řešení. Co se týče Vašich zkušeností - snažíme se monitorovat zkušenosti těhotných a komunikaovat s personálem. Většina rodiček by měla být spokojena, ale i Vaše zkušenost je jistě možné. Ideální je komunikovat tyto zkušenosti hned na místě či po odchodu domů, kdy jsme schopni adresně řešit.

  • Katka

    Dobrý den pane profesore,
    proč je, dle Vašeho názoru, celkově v oboru porodnictví- gynekologie tolik mužů, a pak jsou drtivě zastoupeni v těch viditelných/řídících funkcích (primářů, přednostů, zástupců, atd.)? A ženy jsou většinou "jen" jako sestry, asistentky, apod. Není to proti selskému rozumu? Když muži těhotenství a porod nikdy nezažili a nezažijí...

  • Host chatu

    Myslím, že se mýlíte. Žen je momentálně těžká převaha. Bohužel tento obor patří k fyzicky náročnějším a proto mnoho kolegyň odchází z třísměnného provozu do klidnějších ambulancí a muži zůstávají.

  • Petra

    Dobry den pane doktore,
    Chtela bych se Vas optat, mohl byste mi doporucit misto ( tim myslim nejake diskuzni forum), kde se da obratit na odbornika, kdyz zrovna neodpovida na otazky v mediich? Rada bych byla informovana, ale nevim, kdy mam zaruceno, ze mi opravdu odpovida odbornik.

    Dekuju.

  • Host chatu

    Ano, spolupracuji s ruznymi weby a napriklad na www.abctehotenstvi.cz jsou texty editovany odborniky a mely by odpovidat soucasnym poznatkum o tehotenstvi a porodu.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 06/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov