Švýcarsko
Chceme víc zlata - a doma. Referendum nervuje finančníky

31.10.2014 06:30

Hlavně ti, kdo sázejí ohledně svého jmění na zlato, by si měli ve svém diáři červeně podtrhnout datum 30. listopadu. Ve svých oblíbených referendech budou tento den Švýcaři hlasovat o dvou tématech, mezi nimi o zlatě. Výsledek čerstvé iniciativy lidu alpské konfederace by mohl otřást trhy se zlatem a devizami.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Jan Dýmal (11 hlasů) 31.10.2014 07:24

    Švýcarům se nelze moc divit, německá Bundesbank má dlouhodobě potíže...

  • Marcela Novotná (7 hlasů) 31.10.2014 07:57

    Kolik zlata na osobu máme my, pane Tošovský?

  • Čechům Dávám po Loket (6 hlasů) 31.10.2014 08:01

    AD: že od roku 2001 prodala (zčásti pod mezinárodním tlakem) ...

  • Dr Dick (4 hlasy) 31.10.2014 08:13

    Proč vůbec někdo místo aby měl zlato doma ho posílá do FEDu, banky s...

  • Deadman´s Hand (4 hlasy) 31.10.2014 08:21

    Lidé považují budoucí finanční kolaps za stále pravděpodobnější a...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Vidíte k čemu jsou dobří naši geniální politici? Ti prodali veškeré zlato tzv.národní poklad do Německa. Spíš je vyměnili za akcie (o jejich ceně se raději mlčí). Opět jeden tradiční politický tunel. tak ale nás zbavili starostí co s naším zlatem.
... Íránská krize nám jasně dokazuje, že zlato je platidlem „par excellence“.
http://www.zlaterezervy.cz/
To jsou kecy. Náš bývalý, geniální ministr financí to za nás vyřešil spolu s Topolem.
CHVÁLA MU. Je to největší kokot ze všech kokotů, jak sám říká a občas nosí na triku.

2 hlasy

Možná byste než začnete kecat, měla zjistit, jak to opravdu je a bylo. Neprodalo se "veškeré zlato", ale jeho podstatná část )asi 56 tun) zbylo cca 12 tun. A nemá s tím samozřejmě nic žádný ministr financí, kterým byl Pilip. O prodeji zlata rozhoduje guvernér ČNB (ta je samostatná na vládě nezávislá) a tím byl v dané době Tošovský, který byl ve stejné době i premiérem úřednické vlády- Topolánek s tím neměl společného už vůbec nic, prodej byl v roce 1997 a 1998 (prodávalo se 2x). Co se za získané peníze nakoupilo je samozřejmě otázkou.

0 hlasů

Lidé považují budoucí finanční kolaps za stále pravděpodobnější a zlato považují za budoucí směnný prostředek, který bude naplňovat 2 základní funkce peněz: směnu a uchování hodnoty. Prostředek, který postupně vytlačí současné papírové peníze s nuceným oběhem (fiat money). Na Evropském trhu vzniká za stále silnější distribuční síť fyzického zlata. Vysoká poptávka po tomto kovu je nejen ze strany běžných investorů, ale především ze stran podnikatelské sféry – přímo firem. Podniky začínají nakupovat zlato přímo do svého majetku za účelem nahrazení hotovostních přebytků a vyvarování se probíhající devalvaci domácí i zahraniční papírové měny. Je jen otázkou času, kdy k těmto nákupům přistoupí velké mezinárodní korporace, které drží stovky mld. USD ve své hotovosti. Nyní jsou navíc ze stran politiků a finančníků obviňováni za to, že zadržují hotovost na svých účtech.
Rozhodujícím okamžikem pro udržení regionální i státní stability bude, jak velké množství fyzického zlata se na daném území bude v okamžiku kolapsu finančního systému nacházet. Například naše země je co do základních potřeb zemí velmi bohatou (voda, půda, dřevo aj.), avšak máme jeden zásadní problém, nejsme producenti ropy a zemního plynu. Pokud se tedy nechceme u Ruské federace nebo Norska významně zadlužovat nebo prodávat národní majetek, pak musíme mít čím zaplatit. Íránská krize nám jasně dokazuje, že zlato je platidlem „par excellence“.
http://www.zlaterezervy.cz/

4 hlasy

AD: že od roku 2001 prodala (zčásti pod mezinárodním tlakem)

Zajímavá slovní spojnice. Co představuje "mezinárodní tlak?" Samy USA & Washington???

6 hlasů

Kolik zlata na osobu máme my, pane Tošovský?

7 hlasů

Švýcarům se nelze moc divit, německá Bundesbank má dlouhodobě potíže dostat své zlato zpět z USA a objevuje se otázka zda USA vůbec tam deponované zlato má. Navíc a to byl i případ třeba při návratu deponovaného zlata z GB samotný počet a váha zlatých cihel ještě nemusí znamenat že se vrací co se vracet má. Němci při převozu z Londýna zjistili že část cihel je "nekvalitní" a obsahuje podstatně víc příměsí než by měly mít, takže musely být přetaveny. No a je zajímavé, že zlato které Bundesbank odváží z USA (podstatně pomaleji než se plánovalo) se musí také přetavovat "na dosažení patřičné kvality". A přes to že deponováno bylo u FEDu v NY vraceno je z jiných míst (z FED jen asi 5 tun z 37 v roce 2013). Německo má v USA deponováno cca 670 tun, takže by se ročně mělo vracet minimálně 84 tun, což ale američané nezvládají (proč asi?) Navíc když němci požadovali audit, nebyla jim umožněna fyzická kontrola. Takže to že švýcaři chtějí mít kontrolu nad svým majetkem je docela rozumné, ovšem pro ty kdo tisknou peníze co rotačka stačí, to může být silně nepříjemné.

11 hlasů

Zdroj?

0 hlasů

Proč vůbec někdo místo aby měl zlato doma ho posílá do FEDu, banky s anonymními vlastníky? :O

4 hlasy

Proč? Německo přece není svým pánem, má na svém území okupační armádu.

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov