Pietní akt
Miliony obětí stalinského hladomoru. Ukrajina vzpomíná

22.11.2014 13:01 Aktualizováno 22.11. 19:27

Ukrajina si dnes tradičně připomíná oběti krutého hladomoru, který zemi postihl v letech 1932 a 1933. Nelítostnému vyhladovění, kterému obyvatele dnešní Ukrajiny vystavil tehdejší diktátor Josif Stalin, podle kyjevských historiků během dvou let podlehlo přes 10,5 milionu lidí.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Jiří Fejgl (14 hlasů) 22.11.2014 13:20

    Nevím, jak tenkrát, je mi to vcelku buřt, ale dnes je Ukrajina...

  • Lihoslav Kraďousek (12 hlasů) 22.11.2014 13:34

    Už se stalo. Už jsme za ty nacisty zaplatili dluhy za plyn.

  • Lev Tolstoj (9 hlasů) 22.11.2014 14:49

    Ukrajinští muži budou mít zsvrklé ptáky a dívky naběhlé bradavky....

  • Jiří Fejgl (9 hlasů) 22.11.2014 14:24

    Je veskrze srandovní, když ten USák, Bidet či jak se jmenuje, něco...

  • Lihoslav Kraďousek (7 hlasů) 22.11.2014 14:14

    Americké válečné zločiny za posledních 400 let ...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Vůbec se nedivím, že Ukrajina bojuje s plnou vervou za samostatnost.10,5 miliónů mrtvých při hladomoru ve 30 letech, který vyvolal Stalin .Tragickým důsledkem toho byl kanibalismus na Ukrajině.To jsem ani nevěděl

0 hlasů

Státní bezpečnost byla legitimní organizace na ochranu státních zájmů. Současná vláda slouží cílům amerického imperialismu v Evropě, Vladimir Putin je naším přirozeným spojencem. Takové názory jsou obvyklé a společensky přijatelné také v Německu, uvědomili si s překvapením tamní elity. Sdílí je totiž značná část členů postkomunistické strany Die Linke, která přebírá vládu ve spolkové zemi Durynsko, když jí přitom pomáhají sociální demokraté a Zelení.

Během uplynulého týdne dokončila vznikající rudo-rudo-zelená (německy rot-rot-grün) koalice jednání o svém programu a rozdělila ministerské posty v durynské zemské vládě. Zbývá poslední krok, zvolení šéfa místní pobočky Die Linke Bodo Ramelowa premiérem. Volby proběhnou v prvním prosincovém týdnu v zemském sněmu, kde mají koaliční strany většinu 46 z 91 hlasu, a pokud půjde všechno podle plánu, stane se Ramelow prvním premiérem v dějinách Německa, který pochází z komunistické strany a který přitom vyhrál v demokratických volbách.

Není snadné pochopit, jak je možné, že staří komunisté a vyznavači starých pořádků získali znovu nejvyšší moc v části východního Německa, které svou vládou zdevastovali. Odpověď by však měla zajímat obyvatele všech zemí bývalého sovětského bloku, kde komunisté dosud udržují svůj vliv a průběžně se ho snaží zvětšit.
Čtěte také: Euroskeptici mají i v Braniborsku a Durynsku 10 procent

Východní Německo se stalo novým příkladem, jak se komunisté dokážou přizpůsobit demokracii a využít ji ke svým účelům. Durynská sociální demokracie (SPD) by nemohla vstoupit jako menší partner do koalice s postkomunistickým premiérem, kdyby to neodpovídalo strategii spolkového vedení SPD pod předsedou Sigmarem Gabrielem. Ten sice loni sestavil spolkovou vládu s křesťanskodemokratickou kancléřskou Angelou Merkelovou, má však sám zájem o kancléřské křeslo a ze současných poměrů na německé scéně je zřejmé, že proti nejsilnější křesťanské demokracii (CDU) může mít šanci jen široká levicová koalice jako v Durynsku, i když na spolkové úrovni by ji jistě vedla SPD. Gabrielův názor není ojedinělý a sdílejí ho také mnozí zelení. Na celostátní úrovni a v řadě spolkových zemí jsou sociální demokraté i zelení odsouzeni hrát trvale jen druhé housle pod kuratelou CDU, příklad Durynska ovšem ukazuje možnost, jak se z ní dostat. Třeba to sociálním demokratům nakonec vyjde, výnosy však zatím sbírají Die Linke.

Úspěch postkomunistů však má ještě hlubší důvod. Přinejmenším v Durynsku se uplatnili díky nostalgii po minulém režimu jako nejstabilnější strana. V prvních volbách roku 1990 nedostali ani deset procent, pak však jejich obliba postupně rostla a před deseti lety se přiblížila ke třiceti procentům, kde od té doby setrvala. Pomáhá jim k tomu tradiční jádro disciplinovaných starších voličů, kterých sice ubývá, při klesající volební účasti však má jejich podpora stále vysokou cenu. Podstatný je fakt, že se postkomunisté stávají přijatelnou stranou pro mladší generaci, která východní Německo nezažila. Durynská organizace Die Linke kandiduje do zemského sněmu členy komunistického aparátu z minulého režimu, třeba úředníky rozhodující o výjezdních doložkách, přesto jsou jejími tvářemi noví lidé. Předpokládaný premiér Ramelow je odborář ze západního Německa, jednání o koalici vedla Susanne Hennig-Wellsowová, které bylo při pádu berlínské zdi teprve dvanáct. Hennig-Wellsowové nedělalo nejmenší potíže připustit v koaliční smlouvě klauzuli, podle níž „NDR byla diktaturou a v některých důsledcích bezprávním státem“. Nastupující generaci v Durynsku to stačí. Právě mladí sociální demokraté rozhodli o tom, že je možné se spojit s bývalými komunisty, i když ve východním Německu jejich stranu zlikvidovali.

Pokud Ramelow opravdu získá v durynském sněmu většinu, začne nová kapitola německé politiky. Jak skončí, to se komentátoři neodvažují předvídat. Při pohledu z Česka je však už dnes vidět, kde jsou největší rizika pro případný návrat komunistů také v této zemi. Zdejší KSČM ani postkomunistickému křídlu sociální demokracie, ani jiným radikálně levicovým formacím typu Zemanovců se dosud nepodařilo získat vůdce s čistou minulostí. Jsou stále závislé na představitelích normalizačního aparátu. Také nedokážou, co se daří jejich německým soudruhům, kteří klidně zapřou svoji minulost, aby obnovili moc. Teprve až KSČM či jiná příbuzná strana získá dostatečně schopného vůdce nezatíženého minulostí, mohou se staří komunisté vrátit také v Česku.

0 hlasů

O 10 let později, od 24. srpna do 23. prosince 1943, probíhala na území dnešní Ukrajiny gigantická bitva o Dněpr. Po čtyřech měsících bojů byl osvobozen celý levý břeh Dněpru a bylo vybudováno 23 předmostí, která poskytla sovětským vojskům odrazový prostor při průniku na Ukrajinu. Tato bitva se stala jednou z nejkrvavějších vojenských operací v dějinách, při které podle různých odhadů zahynulo na obou stranách zhruba 900 tisíc vojáků. Sovětským jednotkám se podařilo překročit Dněpr z chodu, čímž si zabezpečili dostatečnou rychlost postupu i v následujícím období. V důsledku této operace byl osvobozen Kyjev, to i za účasti 1. československého armádního sboru (6. listopadu 1943). Škoda že o tomto výročí nepřinesla naše média žádnou zprávu.

2 hlasy

Chtel jsi tu lumparnu prikryt vitezstvim nad nacismem ? :)))... to je stara finta :)))

1 hlas

ako hovorí jeden klasik....,,a a a a votom to je,, čo sa nehodí do proti Ruskej propagandy to sa zamlčí, a vypichujú sa veci zo ZSSR ktoré sa pripíšu Rusku aj keď Rusi boli postihnutý najviac...

1 hlas

Hladomor v letech 1932-33 zasáhl kromě východní Ukrajiny i jižní Rusko a severní Kazachstán a zemřelo při něm několik milionů ruských a kazašských venkovanů, mimojiné i část rodiny Michaila Gorbačova. Stalin a Kaganovič (ani jeden z nich nebyl Rus) chtěli především rozdrtit vzpurné rolníky - kulaky - takže to byla možná třídní genocida, ale určitě ne národnostní genocida jak tvrdí ukrajinští nacionalisti. Jeden z hlavních strůjců hladomoru - Vlas Čubar - byl dokonce etnický Ukrajinec.

3 hlasy

ono je to zložitejšie s tým hladomorom, je to spusta hľadania, porovnávania, neviem či existuje nejaká ucelená nezavisla štúdia...je fakt,že ty kulaci odmietali vstupovať do kolchozov, ale na hladomore sa podpísali veľkou mierou sami....

Na Ukrajině a Donu zem ořou ne koňmi, jako v centrálním Rusku, protože na černozemi je to pro koně vysilující, proto ořou s voly. A voli to je hovězina, která se dá jíst. Obyvatelstvo zabíjelo a konzumovalo svůj dobytek, odmítajíc ho odevzdat do kolektivního vlastnictví. Proto v roce 1932 na Ukrajině a na Donu obdělali sotva třetinu úrodné země - to je opravdová příčina hladu. Proč tak málo zaseli? Stavy volů se na Ukrajině snížily z 593,7 tisíc (v roce 1929) na 105,2 tisíc (1932) to znamená 6-krát méně! Nebylo čím obdělávat půdu. Žádné obilí bolševici nezabírali, naopak, snížili objem výkupu. Potravinová pomoc na Ukrajinu přicházela, ale často se jaksi nedostala k těm, ke kterým měla......

to je možno jedna z hlavných príčin, aj keď myslím, že ani jeden nepochybujeme o tom že Stalin bol diktátor...

0 hlasů

Podle rčení, že násilí plodí jenom násilí lze říci, že ukrajinský ultranacionalismus (Banderovce) zplodil Stalin tím hladomorem z let 1932-33.

3 hlasy

Divná logika, jelikož ukrajinský ultranacionalismus vzniknul na území předválečného Polska, sám Bandera byl odsouzen jako terorista k trestu smrti za vraždu polského ministra, byl osvobozen až Němci, a řádění a vraždění Banderovců se zaměřilo na dnešní západní Ukrajinu, východní Polsko a Slovensko, a jejich oběti byli především Poláci, Židé a volynští Češi. Hladomor zasáhl východní Ukrajinu a vzhledem k přísné sovětské cenzuře nikdo v Polsku ve 30. letech přesně nevěděl co se tam vlastně stalo.

0 hlasů

Bandera byl Němci propuštěn z polského vězení v roce 1939 a záhy se prodral do vedení ilegální osvobozenecké armády. O hladomoru měl jistě detailní informace.
Ovšem to, co napáchalo to nejradikálnější křídlo jeho ultras na vých. Ukrajině, Volyni a Polsku - etnické čistky - není vůbec ničím ani trochu omluvitelné.
I když se říká: Dějiny píší vítězové válek, skutečnost bývá odlišná, nad sochu Bandery v Kyjevě kroutím hlavou.

0 hlasů

A nedaj si pokoj a nedaj. Jeden Gruzínec jim nestačil, tak si jako poradce přizvali dalšího. A zatímco kravatožrout je doma v Gruzii stíhán, v Kyjevě radí čokohitlerovi.

4 hlasy

Putin není Gruzinec ale Rus.

1 hlas

Stalin byl zrůda. Inteligenci na Ukrajině zničil a teď zbylo tohle. Nebýt EU, Ukrajina by už zkrachovala. I ten hladomor by nebyl tak nereálný.

Balada o bodrých Ukrajincích, co si žijí v míru a prosperitě, než tam vtrhl zlý ruský medvěd je fikce. Je to k uzoufání chudá země s vymírající a čim dál tím méně gramotným obyvatelstvem, decimovaná odchody elit a před zhroucením. A nejsem si jist, jestli si ještě dokáže pomoci sama.

4 hlasy

UA je také těžce zadlužená a to především u Ruska, nejde jen o plyn, o kterém se mluví, dluží i za ropu, potraviny, průmyslové výrobky. Dnes se pokouší si najít novou dojnou krávu (tedy EU) která by je nějaký čas živila. Jejich průmysl je v podstatě o ničem, Znate nějaký opravdu ukrajinský výrobek, který by za něco stál? I ta letadla Antonov byla vyvinuta za sovětů a dnes jen skomírá jejich výroba.

0 hlasů

Ukrajina je vydrancovana Ruskem. Rusko znicilo predevsim Human-resourcen.

1 hlas

Jasně USA je na kraji bankrotu a Rusko vzkvétá. Však akciové trhy podle toho reagují. )))))))))))))))))))))

3 hlasy

Když teda za všechno může Gruzínec Stalin a Rusové jsou v tom nevinně, tak se nabízí další zajímavá paralela...
Hitler nebyl Němec, ale Rakušan s českými židovskými kořeny. Protože za druhou světovou válku může Hitler, tak jsou Němci z obliga. Rusko všem Němcům křivdilo a ublížilo, mělo by vrátit vše, co v Německu ukradlo a odškodnit pozůstalé po padlých německých vojácích...

4 hlasy

Hitler vládol v Nemecku ty ho tam zbožňovali, Stalin v Rusku nevládol tak nemôžu Rusi niesť zodpovednosť, naviac samotný Rusi boli ním postihnutý najviac...skus inú paralelu, tato je veľmi slabá až by som povedal debilná...

0 hlasů

Stalin nevládl v Rusku? Neříkali tomu do vzniku SSSR Sovětské Rusko? Jsi stále taký zmetěný súdruh Terazky?

2 hlasy

lenže to ešte o Stalinovi nebolo ani chýru ani slychu ZSSR vznikol v roku 1922 vieme holohlavy, takže Rusku vládnuť nemohol..........

1 hlas

Takže Rusko v době SSSR neexistovalo? Vypařilo se? A v době ČSSR neexistovalo Slovensko? Zkus se zamyslet než začneš psát, ať se neztrapňuješ...

2 hlasy

...Stalin byl v roce 1905 již v Rusku zavřený za bankovní loupeže pro peníze komunistům a v roce 1919 se stal poibočníkem Lenina. Sůdruh Terazky to nevíte? Co vás na Vumlu učili?

2 hlasy

To je svatá pravda a nesmaže ji nikdo. A Zeman by si na měl řádně pčíst knihy (včetně těch od Haška) co mu doporučil jistý profesor na ČT24.....

4 hlasy

Kdyby byly smazány všechny příspěvky, které nesouvisi s článkem, tak by diskuze zela prázdnotou...

3 hlasy

Pokud jde o vraždění, by hitler vedle džugašviliho jenom trapný amatér.

2 hlasy

Jinak, az se ten Gruzinec Stalin snazil, jeste jich tam zbylo dost, a tak muze kneska USA bojovat z Ruskem do posledniho Ukrajince :-))))

3 hlasy

Jinak, az se ten Gruzinec Stalin snazil, jeste jich tam zbylo dost, a tak muze kneska USA bojovat z Ruskem do posledniho Ukrajince :-))))

3 hlasy

10 milionu mrtvych na Ukrajine behem hladomoru a 20 milionu tech kteri zahynuli v gulagach je podle mistni rude smetanky jen takova kapka v mori pro pripad, ze by se tito starici s rudymi trenkami a lampasem jeste nekdy dostali k moci.

5 hlasů

Stalin, ten Gruzinec?
Tak to aby jsme uvalili na Gruzii nejaky ty sankce.

Tak jak tak, proti pocet obeti "politiky" USA byl Stalin zabar.
To ovsem toho kripla gruzinskyho nijak neomlouva.

2 hlasy

Ukrajinští muži budou mít zsvrklé ptáky a dívky naběhlé bradavky. Bude jim totiž velká zima. A můžou si za to sami. Roztříleli doly na Dombase a rozhazují si to se svým hlavním dodavatelem plynu. Dokonce i JAR, která slíbila dodat na 5 milionů tun uhlí dodá jen jednu pětinu. Proč? Protože prokoukla ukrajinské podvodníky včas.

9 hlasů

Oni to přežijí, jsou zvyklí. Tvůj "zsvrklý" mozek ale už nikdy velikosti lidského mozku nedosáhne...

1 hlas

Prokoukla? Prostě za první dodávku nepřišly peníze, takže další už není. Tak to u neplatičů běžně chodí.

0 hlasů

Nechápu proč pak Ukrajina dává plyn a elektřinu na území separatistických republik a Krymu zadarmo?

1 hlas

Zajimave jak se nekdo se scvrklym mozkem,tak dulezite stara o uhli jako nejaky uhlobaron.

2 hlasy

PEPÍK ŽELEZO V RÁMCI DIETY UKLIDIL JEN RUSKY MLUVÍCÍ A 10 MEGA SE NEMOHLO NAMNOŽIT...A VŮBEC,JAKÉ BUDE DNES POČASÍ???

1 hlas

Je veskrze srandovní, když ten USák, Bidet či jak se jmenuje, něco plácá o nepřípustnosti překreslování hranic v Evropě. Nebyli to zrovinka USáci, kteří Srbsku uloupili Kosovo a postavili si tam ohromnou vojenskou základnu ? USáci jsou věrohodní méně, než jejich vlastní hemeroidy.

9 hlasů

Ne, nechali to ukrást Srbové a to tím, že si na své území nechali rozmnožit Albánce. Stejný problém má Ukrajina z Rusáky.

3 hlasy

Pogrom a genocida, to v Rusku mají k dostání stejně jako samohonku.

3 hlasy

Především to jsou atributy bolševiků. Genocidu a pogromy páchaly tyhle rudé zrůdy všude.

4 hlasy

Vzhledem k vaší "inteligenci" byste měl být spíše nekonečný (blb). Pogromy jsou známé už ze středověku (třeba křížové výpravy než došly do "svaté země" zmasakrovaly židy po celém německu. A i slovo pogrom je z carského ruska, nikoli od bolšánů. A největšími pogromy prosluli milí poláci a litevci. A pokud jde o genocidu, i tam byli bolšáni až dost po jiných, třeba genocida bůrského obyvatelstva brity (a první koncentráky) je daleko předběhla. Genocidy třeba černochů v Kongu prováděné belgičany byly možná ještě drsnější než ty na Ukrajině a v Rusku. O třeba genocidě indiánů prováděné USA se asi není třeba zmiňovat. Nakonec i tam si pár pogromů (na černochy ) střihli, třeba v NY za občanské války. Takže bolševici rozhodně nebyli ani první ani jediní a nejspíš ani největší svině. Jen vy prostě blijete nesmysly svého chorého mozku.

0 hlasů

Přesně je to současný propaganidstický taneček na kostech ... Hladomor v SSSR byl nejen na území Ukrajiny ale i v centrálním Rusku a Povolží. Bolševici likvidovali lidi na TŘÍDNÍM prinicipu, nikoliv národnostním...

6 hlasů

Americké válečné zločiny za posledních 400 let

http://leva-net.webnode.cz/products/americke-valecne-zlociny-za-poslednich-400-let/

7 hlasů

Máš to troubo blbé, protože USA od svého vzniku byly nadějí svobod a demokracie pro celý svět. A pokud chce někdo porovnávat třeba s Ruskem, vyznívá to ještě více pro zámoří, protoře ruské samoděržaví bylo prototypem opaku - úpadkového státu.

0 hlasů

Škoda že to nemáš za posledních 1000 let... :)

2 hlasy

Agrese USA - jen po druhé světové válce:


1946, Irán. Pod hrozbou použití atomových zbraní se ruští vojáci mají stáhnout z severního území.

1946, Jugoslávie. Vyhrožování atomovými zbraněmi v odpovědi na sestřelení USA letadla nad Jugoslávií.

1947, Urugway. Vyhrožování atomovými zbraněmi a vysláním bombardérů jako ukázku sily.

1947-49, Řecko. Komandos zasahuji a pomocí nich USA ovládají extrémní pravici v občanské válce.

1948, Německo. Vyhrožování atomovými zbraněmi a bombardéry schopné nést atomové zbraně jsou nasazeny na obranu leteckého mostu do západního Berlína.

1948-49, Čína. Vojáci jsou nasazení v zadržovacích bojích a evakuování Američanů před vítězstvím komunistů.

1948-54, Filipíny. Komandos jsou nasazeni když CIA vede válku proti Huk rebélii.

1950, Puerto Rico. Komandos jsou nasazeni při potlačení revoluce snažící-se o nezávislost v Ponce.

1951-53, Korea. Vojsko, námořnictvo a bombardování včetně vyhrožování atomovými zbraněmi. USA a Jižní Korea bojují s Severní Koreou a posléze i s Čínou aby to skončilo patem. Vyhrožování atomovou bombou v roce 1950 KLDR a v roce 1953 Číně. Dodnes tam mají USA základny a silnou vojenskou přítomnost. (do Iráku v 2003 nejsilnější mimo území USA)

1953, Irán. Komandos pod režií CIA svrhávají demokratickou vládu v Iránu premiéra Mossadeqa a dosazují diktátora Shaha.

1954, Vietnam. Hrozba použitím atomových zbraní, Francouzi nabízejí bomby k rozdrcení obléhání.

1954, Guatemala. Operace komandos, bombardování, vyhrožování atomovými zbraněmi. CIA režíruje invazi když vláda Guatemaly znárodní pozemky USA firem, základny bombardérů v Nikaragui.

1956, Egypt. Vyhrožování atomovými zbraněmi, nasazení vojska. Rusům je řečeno aby se drželi stranou Suezké krize. Vojáci následně evakuují zahraniční občany.

1958, Libanon. Nasazení vojáků a námořníků, okupace Libanonu prý proti "rebelům".

1958, Irák. Vyhrožování atomovými zbraněmi aby Irák nenapadl a neobsadil Kuwait.

1958, China. Vyhrožování atomovými zbraněmi aby se Čína nepokusila zabrat Taiwanské ostrovy.

1958, Panama. Jsou nasazeni vojáci USA, když protesty s pálením vlajky přerostou v konfrontaci.

1960-75, Vietnam. Vojsko, námořníci, bombardování, vyhrožování atomovými zbraněmi. Boj proti rebelii v jižním Vietnamu a proti celému Severnímu Vietnamu. Odhad početu obětí kolísá mezi 1 a 4 milióny v této nejdelší válce USA. Vyhrožování atomovými zbraněmi v letech 1968 a 1969.

1961, Kuba. Komandos operace, kdy CIA režírovala pokus o invazi v Zátoce Sviní. Masivní porážka.

1961, Německo. Vyhrožování atomovými zbraněmi při krizi kvůli Berlínské zdi.

1962, Laos. Operace komandos. Vytvoření opoziční armády během partyzánské války.

1962, Kuba. Vyhrožování atomovými zbraněmi a námořní blokáda došla velmi blízko skutečné války s Rusy.

1964, Panama. Vojáci byli nasazeni v Panamě, když se obyvatelé domáhali předání průplavu dle smlouvy uzavřené při jeho budování do jejich rukou...

1965, Indonésie. V operaci komandos byl zabit milion lidí (!), když CIA asistovala při vojenském převratu v zemi.

1965-66, Dominikánská republika. Vojáci, bombardování a namořníci se vylodili během volební kampaně.

1966-67, Guatemala. Operace komandos, zelené barety zasahují proti rebelům.

1967, USA, Detroit. Vojáci zasahují proti černochům, 43 je jich zabito.

1968, USA. Po zastřelení Martina Lutera Kinga je přes 21 000 vojáků nasazeno v hlavních městech USA.

1969-75, Kambodža. Bombardování, vojenská okupace a až dva miliony zabitých bombardováním, hladomorem a následujícím politickým chaosem.

1970, Omán. Operace komandos když USA řídí "Iránskou" námořní invazi do Ománu.

1971-73, Laos. Komandos operace a bombardování když USA řídí invazi Jižního Vietnamu do Laosu. Kobercové bombardování venkova.

1973, USA, Severní Dakota. Operace komandos řízená armádou proti obleženým indiánům Lakotas na místě zvaném Wounded Knee.

1973, Střední Východ, Izrael, Egypt, Syrie, Irák, Libanon. Vyhrožování atomovými zbraněmi během války těchto zemí.

1973, Chile. Operace komandos zbavuje Chile zvoleného prezidenta s marxistickými názory. Diktátoz Augusto Pinochet dosazen.

1975, Kambodža. Nasazeno vojsko, bombardování a pokus o vysvobození zajatých námořníků kteří už byli (!) předáni USA. 28 vojáků zemře při havárii jednoho z vrtulníků.

1976-92, Angola. Operace komandos kdyz CIA podporuje Africké rebely.

1980, Irán. Vojáci nasazeni, vyhrožování atomovými zbraněmi, odvolané bombardování, nezdařený pokus o vysvobození rukojmích kdy 8 vojáků zahyne při havárii vrtulníku. Rusové jsou varováni aby se neangažovali v Iránské revoluci.

1981, Libye.. Namořní letectvo sestřelí dvě Lybijská letadla během cvičení blízko Lybijských hranic...

1981-92, El Salvádor. Operace komandos, nasazeni vojáci a vojenští poradci k přemožení povstání proti diktatuře podporované USA. Vojáci se zůčastnili boje o rukojmí.

1981-90, Nikaragua. Operace komandos a námořnictva. CIA řídí invazi a pokládá miny v přístavech proti revoluci.

1982-84, Libanon. Námořnictvo, bombardování a

3 hlasy

Tolik práce a primitivní hora porodila myš. Lež na lež, nepřesnost stíhá nepřesnost i s tou Urugwuaí.

0 hlasů

To už je soudruhu vrchol zoufalství!! Pokud bych měl psát, komu Rusové kdy vyhrožovali, potlačovali domácí odpor, nebo se angažovali ve státních převratech, tak by mi celý víkend nestačil!!

4 hlasy

To svědčí spíš o tom, že píšete hodně pomalu.

0 hlasů

Omlouvám se, četl jsem zhora.
Ale v porovnávání jsou břídilové.
http://antiilluminati.net/200-let-terorismu-usa-prehledny-seznam-vsech-americkych-valecnych-zlocinu-teroru-a-valek/

2 hlasy

Piš, prosím piš ! !

0 hlasů

http://goo.gl/TxcD7Q


Předchozí odkaz nefunguje.

1 hlas

http://www.novysmer.cz/index.php?option=com_conten - t&view=article&id=545:zahranini-agrese-usa&catid=3 - 7:zahranicnipolitika&Itemid=48

0 hlasů

Agrese (sovětského) Ruska

1918 – okupace Běloruska
1918 - okupace Ukrajiny
1919-21 napadení Polska
1920 – okupace Ázerbájdčánu
1920 – okupace Arménie
1921 – okupace Gruzie
1929 - vpád Rudé armády do Áfghánistánu
1929 - Čínsko-sovětský konflikt
1936-39 španělská občanská válka(vojenská účast na straně Republikánů)
1939 - okupace Polska
1939-40 napadení Finska
1940 - okupace Estonska
1940 - okupace Lotyšska
1940 - okupace Litvy
1940 - napadení Rumunska(okupace Besarábie)
1945 - okupace Mandžuska
1950-53 Korejská válka(podpora a vojenská účast na straně agresora)
1956 - napadení Maďarska(potlačení protikomunistického povstání)
1964-75 válka ve Vietnamu(podpora komunistického agresora)
1968 - okupace Československa
1969 - Čínsko-sovětský konflikt
1979-89 Sovětská válka v Áfghánistánu
1994-96 Ruská agrese v Čečensku
1999-09 Druhá válka v Čečensku
2008 - Ruská invaze do Gruzie
2014 - Ruská okupace Krymu
2014 - vojenská účast Ruska na destabilizaci Ukrajiny

7 hlasů

1929 - vpád Rudé armády do Áfghánistánu
1929 - Čínsko-sovětský konflikt
1936-39 španělská občanská válka(vojenská účast na straně Republikánů)
1939 - okupace Polska
1939-40 napadení Finska
1940 - okupace Estonska
1940 - okupace Lotyšska
1940 - okupace Litvy
1940 - napadení Rumunska(okupace Besarábie)
1945 - okupace Mandžuska
1950-53 Korejská válka(podpora a vojenská účast na straně agresora)
1956 - napadení Maďarska(potlačení protikomunistického povstání)
1964-75 válka ve Vietnamu(podpora komunistického agresora)
1968 - okupace Československa
1969 - Čínsko-sovětský konflikt
1979-89 Sovětská válka v Áfghánistánu
1994-96 Ruská agrese v Čečensku
1999-09 Druhá válka v Čečensku
2008 - Ruská invaze do Gruzie
2014 - Ruská okupace Krymu
2014 - vojenská účast Ruska na destabilizaci Ukrajiny

od tejto doby už Rusko neexistovalo a čo sa týka

2008 - Ruská invaze do Gruzie - iba chránilo obyvateľov Južna Osetie a Abcházka pred žoldákmi najatých kravatožrutom
2014 - Ruská okupace Krymu - požiadal sam o vstup do RF
2014 - vojenská účast Ruska na destabilizaci Ukrajiny - hoď nejake video, to je novina, rád sa podívam...

2 hlasy

Agrese a okupace USA se sem bohužel nevejdou.

4 hlasy

Nebyt USA tak druhou svetovou vyhrali Nemci a nebo nedejboze Rusaci a to by byla cela evropa v pr... Takze by jsi jim mel podekovat prcku :*

4 hlasy

Koukám "odborník". 75% nacistických sil bylo nasazeno na východní frontě proti tehdejšímu SSSR. Takže, kdyby se někomu mělo děkovat za Evropa není nacistická, není to určitě USA.

0 hlasů

Hlavně, že ty jsi odborník, říká Ti něco Lend-Lease? A ještě jednou si přečti příspěvek na který reaguješ, p. Kolarik nepsal jen o hrozbě nacistické Evropy ale i o hrozbě bolševické Evropy. Kapišto?

1 hlas

dolů Dýmalovi:
Ty ruské hovádko, jaká asi byla reálná situace po válce, myslíš že demokratické státy měly radost, že se bolševici natlačili do Evropy? Stalin byl pouze menší zlo než Hitler, nám Čechům alespoň nehrozila fyzická likvidace, ale zaplatili jsme za to čtyřmi dekádami pod taktovkou Moskvy a úpadkem země.
Takže mi tu nemel o hlavě v zadnici, zajímají mě české národní zájmy a ne, jako tebe, ruské, což při své devótnosti vůči SSSR, potažmo Rusku těžko chápeš.
Lend-Lease nebyl dárek, přelož si to jestli vládneš jinou cizí řečí než azbukánštinou, jde o zákon o půjčce a pronájmu, pokud víš co ty pojmy znamenají, snad ti svitne, že nešlo o dárek. Rozhodně to byla pomoc v pravou chvíli, kdy SSSR mělo válečnou výrobu v přesunu na východ. Do SSSR bylo posláno skoro 15 000 letadel,přes 350 000 nákladních vozidel, Studebakery byly pak vzorem pro Zil. Druhý nejlepší stíhač SSSR Pokryškin létal na amerických Bell P-39 Airacobra, které si tak oblíbil, že nesouhlasil s přezbrojením své jednotky na La-7. USA dodalo 2,3 milionu tun oceli, což stačí na výrobu 70 000 tanků T-34. Hliníku 229 000 tun, to postačovalo pro pokrytí potřeb sovětského leteckého a tankového průmyslu na dva roky. Potraviny: 3,8 milionů tun konzervovaného vepřového masa, uzenin, másla, čokolády, sušených vajec a tak dále. Rudá armáda dostala rovněž 423 000 telefonů a desetitisíce bezdrátových stanic atd., atd.
Po válce na Lend-Lease sovětská historiografie plivala, ale to je známý ruský vděk. Že ty čerpáš z komunistických historických podkladů mě nepřekvapuje, vzhledem k tvým omezeným rozhledům.

2 hlasy

Háček je, že si USA a SSSR tu Evropu rozdělili a tak byla část stejně boševická, takže třeba já nevidím důvod USA děkovat, za to co si dohodly v Jaltě. Zkuste už vytáhnout hlavu z US prdele, USA to rozhodně nedělalo kvůli nějaké Evropě. S nácky byli ve válečném stavu až od prosince 1941 a to ještě proto, že jim Hitler válku vyhlásil. A když už melete o Lend-Leasu, pak jsme ho všichni američanům zaplatili, to nebyl dárek, Británie ukončila splácení až v tomhle tisíciletí v roce 2006, takže to že amíci dodávali materiál je jistě prima a byla to pomoc, ale byla to pomoc zaplacená. A prodávali i Němcům, ti ale neměli prakticky šanci si něco z USA odvézt, což byl v podstatě jediný důvod, proč první dva roky války neměli podobné podmínky.

0 hlasů

Často se připomíná hladomor na Ukrajině těsně po občanské válce v letech 1921-22.

Ale už jste slyšeli o hladomoru v USA ?

Často se připomíná hladomor na Ukrajině těsně po občanské válce v letech 1921-22.

Čísla to jsou mnohdy impozantní – 10, 20 i více miliónů obětí. Co na tom, že oficiální odhady (5,2 mil. – 7,0 mil.) jsou 2 – 3 x nižší, že to nijak nekoresponduje s oficiálními čísly a statistickými údaji ani s demografickým vývojem? Může se tak krásně manipulovat a dokazovat „nelidskost“ bolševiků, kteří se nedali vyhubit intervencí.

Ale hladomor v USA? Nesmysl?
Objevila se totiž studie Borise Borisova, který z oficiálních statistických dat USA vyvodil počet obětí velké krize 30. let v USA. Došel k číslu 7 miliónů obětí, čímž tuto krizi zcela regulérně srovnal s následky občanské války v SSSR.

Ve své stati Borisov použil oficiální americká statistická data. Vycházel z počtu obyvatel USA, dynamiky porodnosti i úmrtnosti, imigraci i emigraci. Došel k závěru, že během hladových let 1932-1933 v USA zemřelo na 7 mil. lidí.

Ze všech těchto dat měla mít USA v roce 1940 141,856 mil. obyvatel, ale ve skutečnosti jich bylo pouze 131,409 mil. Z toho 3,054 mil. lidí, padá na vrub migrace. A tak 7,394 mil. lidí v těchto datech chybí. Žádné oficiální objasnění tohoto poklesu není.

Udivuje vás to ? Nemělo by. Kdo však ví o tom, co byla velká krize ? 5 miliónů amerických farmářů (tedy asi milión rodin) ztratilo svou půdu i hospodářství, zabavené jim nenasytnými bankami. Neměli ani majetek, ani půdu, ani práci, ani pojištění, natož starobní penzi. Vydali se bezcílně po USA, hledali práci, umírali na cestách, jako snadný cíl policie i banditů. (Kdo zná slavný americký film o té době „Hrozny hněvu“?, pozn. red.) Každý šestý americký farmář podlehl tomuto hladomoru, píše Borisov.

Ale v tu samou dobu se likvidovaly přebytky potravin, zaoralo se 10 mil. hektarů polí i s úrodou, pálilo se obilí v lokomotivách a ovoce se sypalo do moře – nebylo přece možné porušit zákony svobodného trhu!

Situace dospěla tak daleko, že bylo nutné v rámci Rooseveltova „Nového údělu (New Deal) zorganizovat pro milióny lidí práci – při stavbě silnic, mostů, kanálů, atd., často v těch nejtvrdších podmínkách. Na nich pracovalo kolem 3,3 mil. lidí, celkem jimi prošlo na 8,5 mil. lidí. Zdraví a úmrtnost tam nikdo nesledoval. V táborech pro nezaměstnané lidé žili a pracovali v úděsných podmínkách, které Borisov srovnává se stalinským Gulagem. Borisov srovnává proto i ministra vnitra Herolda Ickese (1874–1952) s Berijou. Ickes zavřel v táborech pro nezaměstnanou mládež v roce 1932 na 2 milióny lidí. Své „zkušenosti“ pak zúročil na počátku 2. světové války, když ve spolupráci s armádou internoval na 2 milióny etnických Japonců v letech 1941-1942. Internace takového počtu lidí trvala pouhých 72 hodin !

A jak na tuto informaci zareagovala „svobodná“ encyklopedie Wikipedie? Odstranila ji ze svých stránek. Nehodí se což ?

3 hlasy

Ale uz jsi slysel o mozkomoru?Na ten si dej bacha,kdyz se postizena osoba zacne lecit v zacatku nemoci ma nadeji se uzdravit,ale ty jsi asi ten zanedbany pripad.

0 hlasů

Co lžeš ty proruský papoušku, už tvoje první věta je lež jak věž. Hladomor na Ukrajině nebyl po občanské válce v letech 1921-22, ale v letech 1932-33, něco si o tom přečti, než sem opět začneš zvracet.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Hladomor_na_Ukrajin%C - 4%9Bůsledekobčanské války v

3 hlasy

Nezoufej soudruhu, soudruh Putin vyhlásil, že v rámci pravdy a lásky vybuduje Rusko svou verzi Wikipedie.

2 hlasy

Nezapomeňte, jak tihle ukrajinští nacisti na tom jejich podělaným Majdanu zaživa upalovali policajty, když jim předtím vypíchali oči. A tenhle ukrajinskej nacistickej dobytek chce do Evropy ? Ať si ho vezme k sobě domů americká opice z bílého baráku, která tohle vše zahájila.

4 hlasy

SSSR a Rusko je ryze fašistický stát, který zavraždil tolik lidí, že to ani ten imbecil Lihoslav Kraďousek nespočítá. Jo, prostě Rus, ten když se do něčeho pustí, tak umírají miliony.

3 hlasy

A v lednu si budou zase připomínat nacistu Banderu.

3 hlasy

A v dubnu Hitlera.

1 hlas

Nevím, jak tenkrát, je mi to vcelku buřt, ale dnes je Ukrajina nacistickým státem s - omlouvám se - holou prdelí a prázdným žaludkem. Svrab, smrad a špína. Do tohoto stavu ji dostali USáci, když zorganizovali nacistický ozbrojený puč, a já jenom doufám, že tyhle deklasované a smrduté ukrajinské nácky nebudeme muset krmit a dotovat my, Evropani.

14 hlasů

Jakpak bys definoval nacistický stát? Nebo používáš slova, kterým nerozumíš? Vypadá to tak....

4 hlasy

Buřtiku,nezapomen na Putina ktery stoji na strazi proti imperialistum a valecnym stvacum.

3 hlasy

Už se stalo. Už jsme za ty nacisty zaplatili dluhy za plyn.

12 hlasů

Vy popijeci krabicoveho vina a dopijeci lahvi,mate vlastni nezaplacene dluhy v kazde Vecerce,ale cizi dluhy jste zaplatili?Jste obdivuhodni lide.

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov